Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Kolektiv autorů: Česká detektivka konce tisíciletí

Kolektiv autorů: Česká detektivka konce tisíciletí


Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se věnuje souboru fiktivních detektivních příběhů psaných českými autory. Obsahuje stručné přiblížení obsahu některých z nich, ale také jejich hodnocení autorem tohoto příspěvku.

Obsah

1.
Milena Brůhová – Čas Esmeraldy
2.
Roman Cílek – Sedm slov vykupitelových
3.
Jan Cimický – Ruka osudu
4.
Otakar Chaloupka – Nezdařená smrt Jiřiny Altmanové
5.
Antonín Jirotka – Šedivá plavovláska
6.
Vlastní názor

Úryvek

4. Jan Cimický – Ruka osudu – Vaňous měl možnost rozjet to ve svém BMW až na 190 km/h. Bohužel byl zastaven policisty, kt. se pokoušel ujet. Podle jeho dokladů zjistili, že patří mezi podezřelé v případě o unesení malého chlapce Matěje Maška, který se ztratil, když se projížděl před domem na tříkolce. Jeho matka paní Mašková ho označila za podezřelé. Již léta ji nevyžádaně navštěvoval, i přes jejich dřívější rozchod. Do jejich rodiny zavítal občas i syn jejího manžela, z prvního manželství, 12-letý Jiří. Poté co si Mašková promluvila s psychologem Dvořákem, byl oznámen nález mrtvého tělíčka chlapce odpovídající popisu Matěje. Způsob vraždy stanoven jako uškrcení koženou šňůrkou sloužící jako přívěšek. Po identifikaci těla Mašková poznala, že přívěšek patřil 12-letýmu Jiříkovi. Ten se po prvním výslechu hned přiznal. Za důvod vraždy označil žárlivost na Matěje. Chtěl aby se otec vrátil zpět do jejich rodiny.
5. Otakar Chaloupka – Nezdařená smrt Jiřiny Altmanové – Jiřina Altmanová byla sekretářkou významného manažera doktora Bauera. On ji však neměl rád. Také si byl moc dobře vědom, že pokud by ji propustil za naschvály, co mu děla, křivě by ho obvinila ze sexuálního harašení. Velice se podobala jeho ženě, ale na rozdíl od Jiřiny svou ženu miloval. Jednoho dne ji zadal práci přesčas a on chtěl odletět na konferenci do Frankfurtu. Dokonalé alibi pro vraždu, nikde žádné otisky. Vše bylo dobře naplánované. Poletí až dalším letadlem a ve zbylém času se vrátil do firmy, kde ji ze zadu zastřelil svou pistolí ráže šest pětatřicet opatřené tlumičem. Když se však vracel, čekali na něj od 2 policisté. Měli důkazy z počítače, kde zapisují změny letů a když se prořekl větou: „ Proč já bych Altmanovou zabíjel?“ Bohužel tou mrtvou byla jeho manželka, kterou si ze zadu spletl a ta odporná Jiřina byla stále na živu.

Poznámka

Práce obsahuje popisy pouze 5 knih.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x44d308441fee3.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
Ceska_detektivka.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse