Krajina v bouři


Kategorie: Líčení

Typ práce: Slohové práce

Škola: Gymnázium Mikuláše Koperníka, Bílovec, příspěvková organizace, Bílovec

Charakteristika: Slohová práce z jazyka českého: líčení na téma Krajina v bouři. Hodnocena na výbornou o rozsahu 269 slov.

Obsah

1) Nastínění atmosféry
2) Úvod do dramatičnosti situace
3) Klid před bouří
4) Dramatické napětí
5) Zlom
6) Bouře
7) Závěr

Úryvek

"Bouře se do kraje plíží tiše a nenápadně. Nic nenasvědčuje tomu, že by se teplé slunečné počasí mělo změnit. Slunce svými paprsky laská krajinu, všude kolem je živo. Ale najednou pocítíte změnu. Něco, čeho jste si předtím nevšimli. Naráz se vám špatně dýchá, uvědomíte si, že je tíživé dusno, horký vzduch se ani nehne. Plíce si žádají kyslíku.
Krajina je unavená, větřík nefouká, listí stromů se nezachvívá i zpěv ptáků ustane. Jen hmyz je výjimkou. Mouchy se snad zbláznily a bzučí jako smyslů zbavené. V zoufalé snaze ukrýt se před přicházející změnou počasí útočí jako pominuté na okenní tabulky. Napětí. Nepopsatelné, těžko definovatelné, je všude kolem. Pulzuje, vniká do vašeho nitra a mění rytmus úderů srdce. Obloha, původně blankytně modrá, se oděla do barvy kalené oceli a klesá níž a níž, jako by nemohla unést váhu temných dešťových mračen. Pověstné ticho před bouří. Zlověstné, mrtvé. Běhá vám z toho mráz po zádech. Ten prapodivný pocit. Strach. A pak to přijde. Jako když cvaknete vypínačem tam a zpátky. Nejprve se setmí, najednou se však nebe rozzáří. Monolit šedi proťal ostře svítivý klikatý blesk. Nemilosrdně nebesa rozpáral. Zahřmí. Nejprve zdálky, postupně se ale dutý zvuk hromu přibližuje, až se ozývá přímo nad vámi. Zvedne se vítr. Nechladí, neuklidňuje-víří prach, bere vám dech. Vichr nabírá na síle. Lomcuje okny, dveřmi, opírá se do stromů. Ty se pod jeho náporem prohýbají, div se nezlomí. Dešťové kapky nehodlají zůstat pozadu, s pleskotem dopadají na zem, je jejich stále více a více, z deštíku je najednou liják, který nemilosrdně bičuje vše, co se mu postaví do cesty, tvoří neprůhlednou clonu. Bouře je v plné síle."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x534fa8c4e3cb6.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
Krajina_v_bouri.doc (30 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse