Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Lev Nikolajevič Tolstoj: Kreutzerova sonáta

Lev Nikolajevič Tolstoj: Kreutzerova sonátaKategorie: Evropská literatura do 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Kreutzerova sonáta, jehož autorem je Lev Nikolajevič Tolstoj.

Obsah

1.
Lev Nikolajevič Tolstoj: Kreutzerova sonáta

Úryvek

"Kreutzerova sonáta
Tolstoj Lev Nikolajevič
Tato novela patří k těm dílům Lva Tolstého, která ve své době vyvolala polemickou bouři. Tentokrát však namísto mravoučného traktátu vznikla novela o kruté žárlivosti a hlubokém rozvratu mezi dvěma lidmi, kteří se kdysi milovali.
Hlavní postavou je zde statkář Pozdnyšev, který vypráví příběh svého života. Jako třicetiletý se oženil s mladou a krásnou dívkou a rozhodl se, že bude žít spořádaným manželským životem. Často však mezi ním a jeho ženou vznikají zpočátku jen drobné rozepře, později již i hádky, které stále více nabírají na intenzitě a závažnosti.
Mají spolu pět dětí, ale po posledním porodu lékaři ženě další zakázali. Žena se proto začala věnovat péči o svůj vzhled a společenské povinnosti více než starosti o děti. Byla stále ještě krásná a dobře si to uvědomovala. I muži, které ve společnosti potkávala, o ni začali projevovat zájem.
Jednoho dne se Pozdnyšev setkal se svým dávným přítelem, houslistou Truchačevským, a pozval ho k sobě domů. Truchačevskij a Pozdnyševova žena se domluvili, že spolu budou pořádat malé koncerty pro úzký okruh přátel a známých. Truchačevskij při nich hraje na housle, Pozdnyševova žena na klavír. Pozdnyševa začne záhy trápit žárlivost. Vidí, jak jsou do sebe oba zahledění. Tato žárlivost ještě více zhorší jeho vztahy se ženou.
Jednoho dne Pozdnyšev odjíždí na několik dní na venkov a nečekaně se vrací o něco dříve. Doma zastihne ženu ve společnosti Truchačevského a v návalu žárlivosti ji smrtelně zraní. Druhého dne žena umírá."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51dea70ddeb4f.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
L_N_Tolstoj_Kreutzerova_sonata.doc (30 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse