Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Lev Nikolajevič Tolstoj: Vojna a mír

Lev Nikolajevič Tolstoj: Vojna a mírKategorie: Evropská literatura do 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Vojna a mír, jehož autorem je Lev Nikolajevič Tolstoj.

Obsah

1.
Lev Nikolajevič Tolstoj: Vojna a mír

Úryvek

"Vojna a mír
Tolstoj Lev Nikolajevič
Vojna a mír je čtyřdílná románová epopej, odehrávající se v letech 1805 až 1820 převážně v carském Rusku, ale i na evropských bojištích napoleonských válek. Vystupuje zde obrovské množství více či méně důležitých postav.
Hlavními hrdiny knihy jsou mladí šlechtici a intelektuálové Pierre Bezuchov a Andrej Bolkonskij a mladá dívka ze šlechtické rodiny Nataša Rostovová.
Andrej a Pierre zpočátku nemají stálé zaměstnání, hledají své místo v životě i ve společnosti. Pierre Bezuchov je nemanželský syn bohatého šlechtice, který studuje, hýří a všemožně si užívá mládeneckého života. Po smrti otce jako jediný potomek zdědí obrovské bohatství, přes noc se tak stane jedním z nejbohatších Rusů a žádaným potencionálním ženichem. Pierre je člověk velice přemýšlivý, zmatený, inteligentní a nesmělý. Pro svou nemotornost, roztěkanost a nepraktičnost je ve společnosti považován za podivína.
Nejlepším Pierrovým přítelem je o něco starší Andrej Bolkonskij. Andrej má krásnou těhotnou ženu a velké bohatství, přesto je nešťastný, znuděný a letargický. Nudí ho plesy a večírky, tlachání v šlechtických salonech, ubíjí ho nesmyslnost a prázdnota šlechtického života. Proto se rozhodne dát se k armádě. V bitvě u Slavkova je zraněn a při pohledu na nebe nad sebou si uvědomí zbytečnost a krutost války. Mezitím jeho žena zemře po porodu. Po návratu do Ruska se Andrej zamiluje do krásné Natašy Rostovové, je však zrazen, po dobytí Moskvy se s Natašou smiřuje a umírá.
Pierre se ožení s krásnou Helenou, která si ho bere jen pro peníze, což ovšem Pierre neví. Po nějaké době a Pierrově souboji s Heleniným milencem se rozejdou. Pierre se začne starat o svůj majetek, snaží se zlepšovat životní podmínky rolníků, dá se ke Svobodným zednářům a v dobyté Moskvě se pokusí o atentát na Napoleona. Je zatčen a v zajetí konečně skutečně pozná ruský lid a jeho povahu a potřeby.
Nataša se po smrti Andreje provdá za Pierra, který byl vždy jejím velkým přítelem a má k ní téměř otcovský vztah. Epopej končí sedm let po konci války, v době, kdy se formuje povstání děkabristů, jehož se Pierre účastní.
Ve Vojně a míru vystupuje velké množství skutečných historických postav – např. Napoleon, car Alexandr, Kutuzov atd. Tolstoj do knihy vkládá vlastní úvahové vsuvky a názory na historické události i úlohu lidu v dějinách – tvůrcem dějin je podle něj lid, historické osobnosti jim pouze dávají své jméno."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51dea8de05e14.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
L_N_Tolstoj_Vojna_a_mir.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse