Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Ludwig van Beethoven: Císařský klavírní koncert - recenze

Ludwig van Beethoven: Císařský klavírní koncert - recenze


Kategorie: Umění/hudba

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Gymnázium Evolution, s.r.o. GYMNASIUM JIŽNÍ MĚSTO, s. r. o., Praha 4

Charakteristika: Práce je recenzí Beethovenova Císařského klavírního koncertu v podání Ruského národního orchestru a klavíristy Mikhaila Pletněva, který je představen v úvodu. Poté je vylíčeno působení jednotlivých částí koncertu a stručně charakterizována také Beethovenova tvorba jako celek. Na závěr autorka vyjadřuje své pocity z poslechu koncertu.

Obsah

1.
Klavírní koncert v podaní Mikhaila Pletněva
2.
Části klavírního koncertu
3.
Styl Ludwiga van Beethovena
4.
Moje pocity

Úryvek

" Poslouchala jsem CD, na kterém se nacházel 5. Beethovenův klavírní koncert. Skladbu na toto CD nahrál Ruský národní orchestr a jako klavírista se představil Mikhail Pletněv. Klavírní koncerty od Mikhaila Pletněva jsou opravdu velmi živé - usuzuji tak, protože jsem si poslechla nahrávky i z dalších Beethovenových klavírních koncertů v podání Ruského národního orchestru s Mikhailem Pletněvem . O Pletněvovi se proslýchá, že je mimořádně osobitý pianista a sám tvrdí, že je to dáno respektem ke skladatelově osobě. Mikhail se snaží přes hudbu komunikovat, chce, aby publikum znalo jeho pocity, ale zároveň vyvolává pocity i v samotném publikum. „Mělo by to jít od srdce k srdci“ – říká sám Pletněv. Když jsem se zaposlouchala do hudby, vyvolala ve mně spoustu emocí-radost, vášeň, ale zároveň, mi některé pasáže ve skladbě připadali velmi napjaté. Fantazie mi pracovala na plné obrátky. Zajímavostí je, že skladby od ostatních interpretů v interpretaci Pletněva jsou zaznamenány ve studiu Moskva, ale klavírní koncerty od Beethovena nahrál Pletněv na CD živě.
Císařský klavírní koncert je rozdělen na 3 části. První část - Allegro, je dlouhá 20 minut a je konstruována jako sonáta. Druhá část – Adagio un poco Masso, má něco přes 7 minut a začíná pozvolnou smyčcovou prezentací, po té je dán mimořádný důraz na klavír. Před koncem druhé části navazuje třetí část – Rondo (Allegro), délka této části je cca 10 minut. Tento pátý klavírní koncert je v maximálním strhujícím provedení, které se slyší velice zřídka. Je rozdělen do několika vět. Věta první je doslova nabitá energií, je hrána krásným šťavnatým tónem, s obdivuhodným rytmickým švihem. Zní velice upřímně, takže věříme každému tónu. Oproti větě první, zní ta druhá překvapivě měkce a procítěně, a dochází ke krásnému zvukovému „kouzlení“, které nic nepředstírá a je hráno se sympatickou přímočarostí. O větě finální, nelze napsat nic jiného než jako o větě úvodní, (hráno s rytmickým švihem a šťavnatým tónem). Já sama za sebe jsem tímto koncertem zaskočená a nadšená zároveň. O dovednosti Beethovenova klavírního umění není pochyb. Podle mého názoru ve svých koncertech a výkonech zobrazuje dynamiku, prchavost a svéhlavost. Naprosto přesně ví, co dělá a chce.
U Beethovena nejsou díla hlavní a okrajová, nepsal nikdy jen pro potřebu hudebních amatérů nebo svých žáků, jak to bývalo v jeho době časté. U něho každá nota byla napsána z tvůrčí nutnosti. Forma klavírního koncertu nebyla pro Beethovena příležitostí k virtuóznímu předvádění klavírní techniky. Hudebně ji vysoko povyšuje až do charakteru symfonického. Dílem stejné velikosti v klavírní tvorbě jsou sonáta Appassionata f moll a sonáta valdštýnská C dur. Do svých nejslavnějších klavírních sonát vložil Beethoven svou lásku a touhu po pospolitém rodinném životě, který mu nikdy nebyl dopřán. Hlavním inspiračním zdrojem se mu staly osobní prožitky a ideály svobodného umělce.
Poslech 5. Klavírního koncertu od Beethovena je pro mě jistá zkušenost, která mi dodala mnoho nových poznatků. Zanechala na mě pozitivní stopy jak na duchu, tak i na mysli. Jelikož tuto hudbu neposlouchám denně, byl to pro mě naprosto nový zážitek."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51f22216e025d.zip (11 kB)
Nezabalený formát:
L_van_Beethoven_Cisarsky_klavirni_koncert_recenze.doc (41 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse