Mák Vlčí


Kategorie: Biologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce obsahuje velmi stručnou seminární práce na téma Vlčí mák.

Obsah

1.
Taxonomie
2.
Popis
3.
Místo výskytu
4.
Využití
5.
Zajímavost
6.
Přílohy
Závěr a Úvod
ZDROJE 7
Internetové zdroje - české 7
Internetové zdroje – anglické 7
Citace 7
Zdroje obrázků 7

Úryvek

"2. Popis
Mák Vlčí, latinsky Papaver Rhoeas, je 20-90cm vysoká rostlina s 6-8cm velkými květy. Kališní lístky po odkvetení téměř vždy odpadávají. Rostlině tedy zůstanou jen korunní lístky, většinou čtyři, které se vzájemně překrývají a mají zářivě červenou barvu. Barva láká hmyz na opylení. Na lodyze odstávají chloupky. Listy má členité, spodní listy jsou řapíkaté ty svrchní potom přisedlé a ostře zubaté. Plodem Máku je tobolka zvaná makovice, která má vejčitý tvar. Uvnitř jsou ukryta semena.
Rostlina obsahuje jedovaté bílé mléko způsobující žaludeční a zažívací potíže, zvracení, dýchací potíže a bolesti břicha.
3. Místo výskytu
Kvete od května do července. Roste především v nižších polohách na slunných místech. U nás se hojně vyskytuje, nejčastěji na nepostřikovaných polích, na sutích (označení pro různorodé materiály v různě velké formě) a na okrajích cest. Pravděpodobně pochází z teplejších oblastí Evropy. Ve světě ji můžeme například najít v Severní Americe, Asii, Evropě a Severní Africe.
4. Využití
Korunní lístky se sbírají za suchého počasí. Využívají se k léčbě plicních chorob a jako uspávací prostředek (proti nespavosti, dětem aby lépe spaly). Korunní lístky obsahují látky tišící bolest, avšak jejich předávkování může vyvolat otravy. V moderní době se květní plátky Máku Vlčího přidávají i do čajových směsí, opticky ji zpestří i zkrášlí. V makovičkách se nachází nebezpečné opium, okvětní lístky květů však v předepsaných dávkách nemají žádné vedlejší účinky. (citace 1.)"

Poznámka

vošz a szš hradec králové

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x57c9ba673f5cd.zip (93 kB)
Nezabalený formát:
Vlci_Mak.doc (142 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse