Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Malcolm Bradbury: Jíst lidi je neslušné

Malcolm Bradbury: Jíst lidi je neslušnéKategorie: Evropská literatura do 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s postavami, dějem a vyzněním univerzitního románu Malcolma Bradburyho Jíst lidi je neslušné.

Obsah

1.
Hlavní postavy
2.
Děj
3.
Motivy

Úryvek

"Jíst lidi je neslušné
Bradbury Malcolm
Jíst lidi je neslušné je společně s Amisovým Šťastným Jimem nejznámějším a nejlepším univerzitním románem, což je žánr typický především pro Anglii. Odehrává se na typické anglické provinční univerzitě.
Hrdinou knihy je profesor Treece, člověk velice vzdělaný, moudrý a bystrý, ale v praktickém životě nepříliš úspěšný. Na univerzitě vyučuje literaturu. Seznamujeme se s ním právě ve chvíli, kdy na prvním semináři v roce vysvětluje několika novým studentům látku, kterou budou v následujícím roce probírat.
Mezi studenty výrazně vyčnívá zejména osobnost studenta Louise Batese. Jde o člověka na první pohled výstředního a pozoruhodného. Je mu již šestadvacet let a dříve učil na dívčí škole. Je také velice vzdělaný a pracovitý, navíc poměrně sebevědomý, a své zájmy a koníčky v přihlášce sám charakterizuje jako intelektuálské nebo bohémské. V osobním životě je však ještě neúspěšnější než Treece. Jeho svérázná povaha se projeví ve chvíli, kdy se s Treecem pustí do pře o přesný význam slova organický.
Další z důležitých postav je jedna ze studentek vyššího ročníku Emma. Přátelí se s Treecem a občas mu pomáhá např. s organizací večírků pro studenty apod. Začnou se jí dvořit dva studenti – Louis Bates a jeden ze zahraničních studentů, syn jakéhosi afrického náčelníka Eborebelosa.
Emma je z jejich dvoření rozladěna, a aby se jich zbavila, předstírá, že chodí s Treecem. Nakonec se spolu opravdu začnou tajně scházet a spát spolu. Celý rok takto plyne, plný humorných situací, nedorozumění i trapasů. Děj se neustále točí kolem Treece, Emmy a Batese, který začne na Emmu žárlit. V závěru knihy Treece onemocní a je hospitalizován v nemocnici. Tam se setkává s Batesem, který se pokusil o sebevraždu. Treece i Emma se cítí velmi provinile.
Celá kniha je pojata s humorným nadhledem a typicky anglickým smyslem pro humor. Pod humorným povrchem se však také rýsují originální a humorné postřehy a úvahy o významu inteligence a vzdělání v současném světě i o životě a společnosti vůbec."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x5154a9e8ef1cf.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
M_Bradbury_Jist_lidi_je_neslusne.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse