Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Michal Viewegh: Výchova dívek v Čechách

Michal Viewegh: Výchova dívek v ČecháchKategorie: Česká literatura od 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Výchova dívek v Čechách, jehož autorem je Michal Viewegh.

Obsah

1.
Michal Viewegh: Výchova dívek v Čechách

Úryvek

"Výchova dívek v Čechách
Viewegh Michal
Román Výchova dívek v Čechách se odehrává v nedávné minulosti, na počátku devadesátých let. Jeho hlavním dějištěm je pražská Zbraslav, nahlédneme ale i do mnoho dalších míst. Kniha byla také zfilmována.
Hlavním hrdinou je mladý učitel češtiny na jedné periferní pražské základní škole. Má ženu, dceru, je poměrně mladý a čestný. Doma se ze záliby věnuje psaní.
Jeho poklidný rodinný život však zcela rozvrátí nabídka místního milionáře Krále. Ten mu nabídne vedlejší práci: má se věnovat jeho uzavřené dceři Beátě a, bude-li to možné, poskytnout jí kurs tvůrčího psaní. Zpočátku nad nabídkou váhá, finanční ohodnocení je však natolik zajímavé, že nakonec přijme.
Beáta ho zpočátku zcela ignoruje, stejně jako všechny ostatní lidi ve svém okolí. Nedávno prožila bolestné milostné zklamání, je zcela uzavřená do sebe a s nikým nekomunikuje. Postupem času se však s mladým učitelem spřátelí. Jejich vztah neustále nabývá na intenzitě a končí milostným opojením. Oba jsou spolu šťastni.
Blíží se však konec prázdnin a s ním i konec učitelova úkolu. Beáta je šťastná a žije opět normálním životem. Po prázdninách dokonce nastupuje jako učitelka na stejnou školu, na které učí i učitel. Jejich vztah je však stále těžší udržet v tajnosti.
Po několika měsících se rozhodnou vztah ukončit. Učitelův život se navrací do normálních kolejí, Beáta se seznámí s novým mužem, Američanem Stevem. Dívka pod jeho vlivem mění styl oblékání a chování, stává se stále výstřednější. Steve jednoho dne odjede do Ameriky a už se nevrátí.
Beáta je nešťastná, zdrcená, v depresi, cítí se opět podvedená. Únik se snaží najít nejprve v ochraně zvířat, později v hledání nové známosti, nakonec utíká k náboženství. V samém závěru knihy se rozhodne ukončit svůj život a úmyslně se zabije v autě."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51dfdf06bfb92.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
M_Viewegh_Vychova_divek_v_Cechach.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse