Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Milan Kundera: Já, truchlivý bůh

Milan Kundera: Já, truchlivý bůh


Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: Gymnázium Sokolov a Krajské vzdělávací centrum, příspěvková organizace, Sokolov

Charakteristika: Zamyšlení nad dílem Já, truchlivý bůh Milana Kundery. Vhodné do čtenářského deníku.

Obsah

1.
Úvod
2.
Děj filmu

Úryvek

"Já truchlivý Bůh

Když Bůh, tak proč truchlivý? Možná základní otázka, kterou si položit při sledování filmu nebo čtení knihy od pana Kundery. Možná právě tato otázka nám pomůže vystihnout některé základní atributy autorovy tvorby.
V díle sledujeme osud hlavního hrdiny Adolfa, který se snaží svést Janičku, hloupoučkou a naivní mladou zpěvačku. Jelikož však tato zpěvačka jeho city neopětuje, musí tak Adolf hledat jiné cestičky k jejímu srdci (rozkroku???). Zpočátku doufá, že ji uchvátí svým vzděláním v oblasti umění, Janička však má oči jen pro uznávané umělce a Adolfa stále bere jen jako kamaráda. Adolf tak na čas volí alternativní možnosti a hledá si jiné milenky, do kterých si však transformuje Janičku, viz jeho první „pojaničkovská“ známost, kterou nutil během sexu zpívat. I další jeho známosti mu sloužili jen jako prostředek k zapomnění. Žena je pro Kunderu třetím objektem ze dvou, je brána spíše jako lovná zvěř, předmět sexuálního maratonu. U Janičky mu toto však nevychází a o to víc ji chce.
V průběhu příběhu poznává Adolf, během pobytu v nemocnici, Řeka Arnoštka, který se stává jeho přítelem. Adolf jej dokonce využije a představí jej Janičce jako dirigenta a ta, omámena jeho uměle vytvořenou pověstí, se s Arnoštkem vyspí a otěhotní s ním. Arnoštek se navíc do Janičky zamiluje, což celou situaci ještě komplikuje.
Zde už končí veškerá legrace, protože tohle Adolf nechtěl, jeho žert se obrací proti němu a on, donucen okolnostmi, dokonce navštěvuje Janiččiny rodiče a vtírá se jim jako případný ženich. Rodiče tuto eventualitu přijímají vřele, zejména pak její otec, který se se zhruba stejně starým Adolfem opije ve sklípku, avšak Janičce se Adolf jako něco víc než kamarád nezamlouvá.
Nakonec nezbude Adolfovi nic jiného, než se smířit s osudem. To je právě to, proč je Bůh truchlivý. Adolf jako vypravěč celého příběhu je podle schématu Kunderova románu zároveň i mediem ke sdělení jeho myšlenek a pocitů a jakožto vypravěč celý příběh tvoří, dokonce si některé pasáže vymýšlí, aby zmátl diváka, a následně je vyvrací a uvádí věci na pravou míru. Avšak i jako tvůrce příběhu celou dobu trpí (rozuměj truchlí) a všechny jeho plány se obracejí vniveč."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51e28423abaff.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Ja_truchlivy_buh.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse