Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Milan Uhde: Zvěstování aneb Bedřichu, jsi anděl

Milan Uhde: Zvěstování aneb Bedřichu, jsi andělKategorie: Česká literatura od 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Zvěstování aneb Bedřichu, jsi anděl, jehož autorem je Milan Uhde.

Obsah

1.
Milan Uhde: Zvěstování aneb Bedřichu, jsi anděl

Úryvek

"Zvěstování aneb Bedřichu, jsi anděl
Uhde Milan
Milan Uhde (nar. 1936), v devadesátých letech známý spíše jako politik, působil za totalitního režimu jako spisovatel, tvůrce divadelních, rozhlasových a televizních her. Žádná z jeho her se ale vzhledem ke své náplni na seznamu oficiální literatury nenalézala. Uhdeho tvorba vycházela pouze samizdatově, až v roce 1988 vydalo nakladatelství Sixty-Eight Publishers v Torontu výbor jeho her pod názvem Velice tiché Ave. Jinak je Uhde známý rovněž svými adaptacemi pro Divadlo na provázku (Balada pro banditu či Profesionální žena).
Ve hře Zvěstování aneb Bedřichu, jsi anděl (komedie o dvou dílech, třech dějstvích a patnácti obrazech) vystupují čtyři postavy, jejichž samotná jména jsou snad narážkou na stávající systém. V prvním dějství s názvem Uspávání se ocitáme v ložnici Karla Maxe a jeho ženy Beni. Neustále se zde opakuje podobná scéna, kdy se Karel Max snaží dostat do vedlejšího pokoje za vzlykající služebnou Leni, ale pokaždé svou ženu vzbudí a musí ji opětovně uspávat. Přitom se dozvídáme o finančních potížích rodiny a chystané stávce v Německu, kterou se snad konečně smažou nenáviděné třídní rozdíly. V posledním obraze tohoto dějství se Karel ke své milence Leni konečně dostává. Leni mu sdělí, že byt ráno opustí, jinak by totiž Beni poznala, že je ve třetím měsíci těhotenství.
Dějství druhé - Zlý sen - je celé opravdu Karlovým snem. Leni opouští byt a manžele navštěvuje Karlův přítel Bedřich, aby jim oznámil Leninu smrt a zahájení policejního vyšetřování. V této chvíli se také Beni dovídá o Karlově poměru k Leni. Následuje další obraz, ve kterém Beni Karlovi vyčítá nezájem o rodinu a starost pouze o rukopis knihy, kterou již řadu let píše a od které si hodně slibuje. Beni tento rukopis spálí a zoufalý Karel ji nechtě uškrtí. Až do této chvíli není nijak markantně patrné, že se jedná o pouhý sen, vše vyhlíží spíše jako groteskní zobrazení reality. Teprve až znovuobjevením mrtvé Leni na scéně neskutečnost situace jasně vysvítá. Leni se přišla přesvědčit o Karlově lásce a se slovy "jestli vás z lásky políbí žena, kterou jste ve svém srdci zradil, umřete" ho políbí. Bedřich vzápětí konstatuje Karlovu smrt.
Dějství třetí s názvem Den zázraků začíná přesně tam, kde druhé končilo - u Leni v pokoji. Karel se probouzí a pod vlivem svého snu začíná bleskově jednat. Příchozímu Bedřichovi rychle potajmu vysvětlí situaci a ten se před Beni přizná k Leninu těhotenství. Protože oba páni potřebují, aby u Maxů Leni zůstala, zahrají na Beniny city - Bedřich odmítne starat se o Leni i o dítě. To Beni jako matka samozřejmě nepřipustí a nechává Leni u sebe. (Navíc je plně uspokojena Bedřichovou nabídkou peněz.) Vše vrcholí závěrečnou Bedřichovou zprávou, která se paradoxně netýká vytoužené německé stávky, ale výborné jídelní nabídky jedné restaurace."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51dfb746669f2.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
M_Uhde_Zvestovani_aneb_Bedrichu.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse