Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Morfologie strunatců

Morfologie strunatců


Kategorie: Biologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Gymnázium Evolution, s.r.o. GYMNASIUM JIŽNÍ MĚSTO, s. r. o., Praha 4

Charakteristika: Práce seznamuje se stavbou těla a dalšími znaky pláštěnců, kopinatců a obratlovců a jejich vybraných představitelů.

Obsah

1.
Pláštěnci
1.1.
Sumka obecná
2.
Kopinatci
2.1.
Kopinatec plžovitý
3.
Obratlovci
3.1.
Bezčelistnatci
3.1.1.
Mihule říční
3.2.
Čelistnatci
3.2.1.
Paryby
3.2.2.
Ryby
3.3.
Násadcoploutví
3.3.1.
Bahníci
3.3.2.
Čtyřnožci
3.3.3.
Amniota
3.4.
Ptáci
3.5.
Savci

Úryvek

"Pláštěnci:
Sumka Obecná (Ascidia mentula) – larva: pohyblivá, přisedá spodní částí těla
- dospělec: vakovité tělo, trávicí trubice přetváří do tvaru písmene U, ústní a řitní otvor na svrchní straně, ústní otvor vede do objemného cedníkového hltanu, z něho vedou žaberní štěrbiny (živí se filtrací mořské vody). Na spodní stranu jícnu navazuje žaludek a pak střeva a ta se ohýbají vzhůru do obžaberního prostoru a následně do řitního otvoru. Centrem cévní soustavy je srdce schopné oboustranné pulzace, je otevřená cévní soustava. Má jednu nervovou uzlinu, která má i hormonální funkci. Hermafroditi, rozmnožovací orgány ústí do obžaberního prostoru, odkud je vše vyvrhováno řitním otvorem. Dost časté je nepohlavní rozmnožování.

Kopinatci:
Kopinatec plžovitý (Branchiostoma lanceolatum) – chorda chrupavčitý, rybovité tělo, hřbetní a břišní ploutevní lem, ocasní ploutvička, mohutný segmentovaný sval, nervová trubice mírně rozšířená (mozek a mícha nejsou rozlišeny), dorsální (zádový) míšní nervy z nervové trubice, cévní soustava je uzavřená, nemá vyvinuté srdce, nemá červené krvinky (má tedy bezbarvou krev), dýchá celým povrchem těla. Trávicí soustava je trubicovitá, brvy kolem úst. Vylučovací soustava – má ledvinovité kanálky vedle hltanu. Má světločivné a hmatové buňky. Vyvíjí se přes stádium larev- larva je obrvená, žije dva až tři měsíce. Mají oddělená pohlaví.

Obratlovci:
Bezčelistnatci (není v Zrzavém) – Mihule říční (Lampetra fluviatilis) – vodní živočichové s protáhlým holým tělem, struna hřbetní + primitivní chrupavčitá kostra, ústní ústrojí bez čelistí, pysky tvoří kruhovitou přísavku, 7 páru žaberních štěrbin a jednu nozdru, součástí častí lebky jsou žaberní oblouky. Kůže vylučuje sliz, mozek má 3 oddíly a 1é páru hlavových nervů, mají postranní čáru, rovnovážný a sluchový orgán a zrak. Cévní soustava: mají srdce – jedna komora a jedna předsíň, zavřená. Rozmnožování – dvě oddělená pohlaví, vývoj přes larvu. Dospělci jsou dravci nebo parazitují."

Poznámka

Součástí práce jsou fotografie o rozsahu cca 2 stran.

PRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51346e9f202b9.zip (593 kB)
Nezabalený formát:
Morfologie_strunatcu.doc (636 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse