Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Motivační dopis pro Erasmus - anglicky

Motivační dopis pro Erasmus - anglicky


Kategorie: Korespondence

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Motivační dopis je součástí přihlášky na studijní pobyt na Erasmus. Autor v něm popisuje důvody, proč by chtěl vycestovat, a snaží přesvědčit adresáty, aby vybrali právě jej. Dopis obsahuje všechny formální náležitosti.

Obsah

1.
Úvodní děkovné fráze
2.
Důvody pro zahraniční pobyt
3.
Rozloučení

Úryvek

"Dear Mr. or Mrs.

I was very pleased to be chosen as a potential member of Erasmus program and in this cover letter I would like to tell, how important this is for me. At first, I have to tell that I really want to get abroad for study. There are a lot of reasons for that. I could gain more experience in my study with another educational systems or with another branches of research and knowledge. But that is only one part of my interest.
I would like to improve my language abilities of course too. The best way how to do this is practising it with other speakers without any chance of using my native language. But here, in the Czech Republic, it is very difficult, impossible to speak that way.
Another reason that I find strong, is a chance to be in a very multicultural community, where I can not only practice a language abilities, but I can find, how difficult or easy is communication with people that grew up in different cultural reality too."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4dbe982e946d7.zip (12 kB)
Nezabalený formát:
Motivacni_dopis_Erasmus_AJ.doc (15 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse