Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Muzikál Dracula - esej

Muzikál Dracula - esej


Kategorie: Umění/hudba

Typ práce: Eseje

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce představuje autory a herce muzikálu, věnuje se charakteru postavy Draculy. Stručně popisuje samotný děj muzikálu.

Obsah

1.
Otcové muzikálu
2.
Děj Draculy
3.
Herci v hlavních rolích a něco málo o nich
4.
Vlastní názor na celé přestavení

Úryvek

" Z. Borovec - v r. 1956 absolvoval FAMU, katedru dramaturgie a scénáristiky. Autor č. překladu muzikálu Les Miserables. Autor cca 2000 textů písní, hitů jako Vánoce přicházejí, My dva a čas, Ztratila Lucinka bačkorku. Držitel dvou zlatých, jedné stříbrné a jedné bronzové Bratislavské Lyry.
K. Svoboda - nar. 1938 v Praze, studoval medicínu (stomatologii). V 60. l. člen rockové skupiny Mefisto. Hrál na klavír, začal skládat první úspěšné tituly. R. 1963 člen Laterny Magiky a divadla Rokoko. Jeho hity získaly ocenění na různých hudebních festivalech - Tokio, Rio de Janeiro, Cannes. V 70.l. hudba k seriálu Včelka Mája. Získal řadu zlatých desek. Skládal i hudbu k filmům - Tři oříšky pro Popelku, Což takhle dát si špenát, Návštěvníci, Cirkus Humberto, Noc na Karlštejně a další.
Dracula - dvouaktová hra, první akt rozdělen do dvou epoch.
První epocha : pol 16. stol., Draculovo vojsko drancuje kraj, lidé hledají spásu v klášteře, kam posléze vtrhne i Dracula. Kněz se snaží zabránit rabování, ale když v jeho náručí umírá potulný mnich, vyřkne nad Draculou kletbu a odsoudí jej k věčnému životu a touze po krvi. V Draculově sídle zatím šašek a sluha uklidňuje Draculovu choť Adrianu, znavenou bolestmi před porodem. Kněžna se vyznává ze své lásky ke knížeti a ten ji v představách ujišťuje o stejném citu. Šašek v předtuše Adrianiny smrti vítá Draculu zpět v sídle a kníže jej zasvěcuje do své kruté teorie spásy světa. Dracula zastihne Adrianu na prahu smrti a šašek jej nepřímo obviňuje ze smrti její i dítěte. Za to je pranýřován a v železech uvažuje o osudové nutnosti smrti. Zoufalý kníže obviňuje nespravedlivého Boha. Pokouší se o sebevraždu a zjišťuje, že je nesmrtelný. Zděšení se mění v radost a v oslavné pitce se naplňuje jeho prokletí - ráno se budí zkrvaven s první obětí.
Druhá epocha : Dracula vstává z rakve, aby pokračoval ve svém živoření bez lásky a slunce. Na hrad přichází Loraine, jeho zchudlá vzdálená příbuzná, se svým bratrem, mladým abbé. Setkání s knížetem se jí stává osudovým a i Dracula, přemožen její krásou, překoná svou krvelačnou touhu. Nymfy, dámy mezi peklem a zemí, nesmrtelné díky Draculově krvavé lázni, se bojí o svá postavení a přemlouvají knížete ke krvavému obřadu. Dracula posílá Loraine pozvání na ples. Steven po několika dnech na hradě dochází k přesvědčení, že jeho sestra je v rukou ďábla a je rozhodnut ji vysvobodit. Loraine se vyznává z lásky ke knížeti. Steven obviňuje Draculu a chce jej zabít. Šokován jeho nesmrtelností sám páchá sebevraždu. Loraine prosí knížete o zasvědcení do života upírů a on jí, ač nerad, vyhoví. Pobouřený lid obrací hněv proti Draculovi, ale sluha lstí hrozbu odvrátí."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: art_divx0001.zip (17 kB)
Nezabalený formát:
Muzikal_Dracula.rtf (83 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse