Okamžik


Kategorie: Vyprávění

Typ práce: Slohové práce

Škola: Gymnázium Žďár nad Sázavou, Žďár nad Sázavou

Charakteristika: Práce je smyšlenou autobiografickou povídkou z prostého českého prostředí. Jedná se o krátký příběh o lásce a problémech s ní spojených, zde konkrétně o věkovém rozdílu mezi hlavními postavami. Nechybí zde popisy, a to jak toho, co postavy dělají, tak toho, co cítí. Trochu se blíží červené knihovně, ale stále zůstává na okraji.

Obsah

1.
Okamžik

Úryvek

"„Odpustíš mi, když řeknu, že jediná věc, kterou teď doopravdy chci udělat, je políbit tě?“ Neotočila jsem se. Zůstala jsem stát zády k němu, opírala se o stůl a usilovně mrkala. Nesměla jsem slzám dovolit, aby se prodraly ven. Zlomilo by mě to. A jeho taky.
V místnosti zavládlo ticho tak dusivé, že jsem se málem roztřásla. Přemýšlela jsem, jestli tam ještě stojí, jestli se nevypařil.
„Tak to řekni.“ Můj hlas byl pevný a odtažitý, nepoznávala jsem ho.
„Co?“ Jeho hlas naopak zazněl tak ochraptěle, že musel zakašlat a pokusit se zbavit toho knedlíku v krku.
Věděla jsem, co chci odpovědět, ale neskutečně jsem se bála. Předtím jsem si byla jistá, ale teď? Co když řekne ne a zbaběle uteče od všeho, co jsme spolu vybudovali? Zhluboka jsem se nadechla. Už nebylo cesty zpět.
„Že mě nemiluješ.“
Nastalo další ticho, ještě dusivější, jako jedovatý plyn. Neslyšela jsem, jestli se pohnul. Zajímalo mě, jestli se na mě dívá, nebo sklonil hlavu. Musela jsem to zjistit.
Odrazila jsem se rukama od stolu, narovnala se a otočila. Ihned jsem položila ruce zpátky, opřela se o stůl a teprve potom se na něj podívala. Pochopila jsem, že teprve teď vzhlédnul.
V očích se mu zračilo naprosté zoufalství a vyzařovalo ho i celé jeho tělo. Nevěděl, co s rukama, jak se mu třásly, tak je zastrčil do kapes u kalhot. Byl tak zvláštně nahrbený, že vypadal zdrceně. Vlasy ho znovu neposlouchaly a lezly mu do očí, ale neměl sílu je odhrnout.
Sebrala jsem poslední síly, které jsem mohla, aby se mi netřásl hlas. A vsadila všechno na poslední kartu.
„Podívej se mi do očí a řekni, že mě nemiluješ. Pak bude konec a každý budeme moct jít dál.“
Podíval se a já se hned topila v jeho hnědých očích. Nic na světě mě nedokázala vyvést z míry tak, jako tenhle pohled. Protože v něm bylo všechno, co poslední měsíce zatajoval, schovával a popíral. Byla v něm všechna bolest – jeho i moje – prožitá od chvíle, kdy jsme si to uvědomili. Pochopila jsem, co on věděl od začátku – že se mu to vymklo z rukou více, než kdykoli předtím. Poznala jsem, jak hluboko si mě pustil.
Dostala jsem strach, že odolá, že ten krok neudělá a znovu mě nechá napospas světu bez jediné opravdové pocitové vzpomínky na něj. Chtěla jsem se pohnout, ale jako by mi ruce přirostly ke stolu a nohy k zemi. Bylo to na něm. Jako vždy předtím.
Ale rozhodl se, podlehl a ten krok udělal, rychlejší, než jsem očekávala. Přesně jako v mých snech stačilo jen zavřít oči.
Políbil mě, ze začátku tak lehce, jako by se bál, že se leknu a uteču. Na to bych ale nikdy nepomyslela.
Jednou rukou mi vyhrnul tričko a prsty jemně přejížděl po páteři, až mi naskočila husí kůže. V polibku bylo všechno, co kdy cítil a zavrhoval. Sálala z něj touha, útočil, dobýval, a já se pod ním hroutila.
Rukou jsem mu přejela po paži ke krku, na zátylek a zabořila prsty do jeho vlasů. V té chvíli zpomalil, napjatý ještě více než předtím. Vtiskl mi několik polibků na krk a znovu se vrátil ke rtům. Líbal mě s novou silou, ale pak znovu zpomalil. Poznala jsem, že mu to začíná docházet. Vzdoroval vlastnímu svědomí.
Ulehčilo mu to bouchnutí vchodových dveří. V mžiku ode mě odletěl jako odražený tlakovou vlnou atomové bomby. Když jsem otevřela oči, byl už tři metry ode mě a zhluboka oddechoval. Třeštil na mě oči v naprostém zmatku."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x5325c045b63e8.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
Okamzik.doc (36 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse