Opuchlina


Kategorie: Vyprávění

Typ práce: Slohové práce

Škola: Gymnázium Žďár nad Sázavou, Žďár nad Sázavou

Charakteristika: Autorská povídka je o Lucii - učitelce na jedné základní škole, a sloním muži. Oba dva se náhodně setkají večer v zamčené škole, ze které se nemohou dostat ven. Žena má strach a při jedné příležitosti uprostřed rozhovoru muži vstříkne do obličeje pepřový sprej. Muž začíná otékat a odhaluje se jeho výjimečná alergie.

Obsah

1.
Povídka Opuchlina

Úryvek

"Usmála se na něj a potajmu v kabelce šátrala pepřový sprej.
„Připadáte mi povědomý,“ říkala při tom a pomalu se k němu přibližovala, jako by si ho potřebovala lépe prohlédnout.
„Tak to je zvláštní, protože já jsem vás určitě ještě nikdy neviděl. A jak je vůbec možný, že ste tady zůstala zavřená?“
Na chvíli se zarazila. Ruku nechala v kabelce, přece jenom, všude byla tma a muži před ní se očividně rozsvěcovat nechtělo.
„No, náš školník nekontroluje, jestli tu někdo zůstal. Opravovala jsem písemky, to víte, doma na to není klid.“
„No jasný, děti, co?“ povzdechl si a o krok ustoupil. Rozhlédl se kolem a najednou vyplašeně otočil hlavu doprava. I v té tmě bylo poznat, jak se mu z obličeje ztrácí barva.
Lucie zaváhala jen na chvíli. Zamčená škola, všude tma, to všechno na ni působilo už samo o sobě dost hrozivě. K tomu všemu ještě podivín, který se před ní znenadání objeví, aniž by ve škole pracoval. Co tady vůbec dělá? napadlo ji ještě.
Vytáhla pepřový sprej a vyslala mu jednu dávku přímo do obličeje.
Začal řvát, chytal se za obličej a na okamžik vypadal, jako by si chtěl vyrvat oči z důlků. Otáčel se na všechny strany a postupně začal vydávat příšerné imitace skřehotání dinosaurů.
Vyjekla, když se po ní ohnal svou obří rukou. Byl takhle tlustý i předtím? přemítala a opatrně ustupovala od běsnící nestvůry.
Ona sama byla štíhlá a vysoká a k mužům při těle se nikdy moc neměla. Tenhle představoval extrém. Mžourala do tmy a snažila se rozeznat, jestli jí vážně roste před očima.
Konečně osvícená sáhla po vypínači a rozsvítila. Chodbu prořízlo ostré světlo. Musela na pár vteřin zavřít oči. Zamrkala a s úlevou se rozkoukala.
Muž před ní jí vážně kynul před očima. Nebo otékal? Už nekřičel, jen se potácel chodbou ze strany na stranu. Pomalu se k němu přiblížila a poklepala mu na rameno.
„Jste v pořádku?“ Očividně nebyl. Cítila se provinile. Vždyť jí nic neudělal a ona na něj zaútočí. Pravda, vždycky si ten pepřák chtěla vyzkoušet."

Poznámka

Psané s využitím internetového pomocníka a motivátora ke psaní zvaného Povídkář (k využití na renenekuda.cz/povidkar).

PRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x5231bcf722d1a.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
Opuchlina.doc (37 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse