Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Oscar Wilde: Obraz Doriana Graye

Oscar Wilde: Obraz Doriana GrayeKategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: Gymnázium Jana Nerudy, škola hlavního města Prahy, Praha 1, Hellichova 3, Praha 1 - Malá Strana

Charakteristika: Práce obsahuje stručné shrnutí děje, charakteristiku díla, která se týká především jeho jazykové stránky, popis postavy Henryho Wottona a vlastní názor. Celá práce je proložena citacemi z knížky.

Obsah

1.
Děj
2.
Charakteristika, jazyk
3.
Henry Wotton
4.
Vlastní názor

Úryvek

"Literární žánr: psychologický román
Překladatel:Jiří Zdeněk Novák
Doba vzniku:1890
Dorian Gray je mladý, velice krásný muž. Sám si to ani pořádně neuvědomuje a překypuje naivitou. Basil Hallward je malíř, který velmi obdivuje Dorianovu krásu a požádá ho, aby mu stál modelem. Netrvá však dlouho a Dorian se seznámí s Basilovým přítelem Lordem Henrym Wottonem. Díky němu si uvědomí, jak je krásný, a nechce o svou krásu nikdy přijít. Proto si před svým čerstvě namalovaným portrétem přeje, aby stárnul za něj a Dorian zůstal sličný.
Následně se bezhlavě zamiluje do Sibyly Vaneové, herečky v malém divadle. Rozhodne si ji vzít, ale chce, aby ji viděl i Henry Wotton s Basilem Hallwardem hrát. Avšak tento večer je její výkon podprůměrný, Dorianovi přátelé proto odejdou dřív, než představení skončí. Sibyla se pak ospravedlňuje tím, že z lásky k němu nemohla hrát tak dobře jako obvykle, neboť si uvědomila, že nic z toho není skutečné. Dorian je ale zklamaný a Sibylu opustí.
Když se vrátí domů, zjišťuje, že jeho portrét se nějak změnil, jeho výraz je krutý. Vystraší ho to. Usmyslí si tedy, že se k Sibyle vrátí, ale už je pozdě, protože spáchala sebevraždu.
Postupem času se obraz mění víc a víc s každými jeho prohřešky. On sám nestárne, stárne za něho obraz přesně tak, jak si přál. Dorian se stává krutějším a posedlejším svou krásou.
Jednoho dne ho po dlouhé době navštíví Basil Hallward. Dorian mu ukáže, co se stalo s jeho obrazem, a následně ho zabije. To jím ale hodně otřese. Začíná mít výčitky svědomí, pokouší se dělat dobré skutky, ale moc se mu to nedaří. Jeho obraz ho neustále straší v mysli. Proto se rozhodne, že ho zničí. Vezme si nůž, kterým zabil Basila a probodne jím svůj portrét. Tím ale zabije sám sebe."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51a5fb08912c4.zip (569 kB)
Nezabalený formát:
O_Wilde_Obraz_Doriana_Graye.pdf (605 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse