Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Ota Pavel - Smrt krásných srnců

Ota Pavel - Smrt krásných srnců


Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce obsahuje stručný popis děje a rozbor díla Smrt krásných srnců od Oty Pavla a autorův život.

Obsah

1.
Životopis
2.
Obsah díla
3.
Ukázky z knihy
4.
Interpretace
5.
Žánr
6.
Forma vyprávění
7.
Doba a místo
8.
Postavy
9.
Jazyk
10.
Zajímavosti
11.
Použitá literatura

Úryvek

"Životopis: Ota se narodil 2.7 1930 a zemřel 31.3 1973. Byl prozaik, novinář a sportovní reportér. Původní jméno Otto Popper. Narodil se ve smíšené rodině. Měl dva starší bratry Huga a Jiřího. Pavlovi se stali až v roce 1956. Po odchodu obou bratrů i otce do koncentráku nastoupil Ota jako učeň do kladenských dolů. Po 2.sv. válce se celá rodina šťastně shledala a vrátí se do Prahy, kde si Ota doplnil vzdělání na dvouleté obchodní škole. S pomocí přítele A. Lustiga dostane Oto práci ve zpravodajské a sportovní redakci rozhlasu. Byl aktivní sportovec v hokejovém družstvu A.C.Sparta. Chvíli byl i redaktorem v časopisech stadion a Československý voják. V roce 1964 se u něj projevila vážná duševní choroba a odchází do invalidního důchodu. V roce 1973 umírá v rodné Praze.

Obsah díla: Soubor povídek z dětství. Příběh je o židovské rodině. Otec Leo Popper (později Pavel) má tři syny. Tento příběh vypráví ten nejmladší syn, Ota Pavel. Děj se odehrává před, během i po 2.sv. válce. Leo pracuje ve firmě Elektrolux a mají se dobře. Leo má moc rád rybaření a proto jezdil pořád ke Křivoklátu na ryby. Měli strejdu Proška. Byl pytlák. Měl psa Holana, který mu zabíjel lišky, slepice ale i srnce. Když přišel Adolf Hitler, museli nosit žlutou hvězdu a nemohli skoro nic, když povolali Jirku a Huga do koncentráku. Chtěl jim otec Leo sehnat maso aby se najedli a aby tam přežili. Půjčil si tedy psa Holana a ulovil srnce. Kluci se najedli a díky tomu koncentrák přežili. Když se vrátili z koncentráku měli jenom 40kg. Když vypálili Lidice, tak to zasáhlo celou rodinu. Musel do koncentráku i tatínek. Po válce se všichni vrátí domů. Leo se snaží uživit jak to jde. Má chov králíků. Ten ale neuspěje.

Vlastní komentář: Kniha se mi líbila, protože je z období 2. sv. války a jsou to krátké povídky. Je docela čtivá, některé části mě ale nebavili. 65%.

Ukázky z knihy
A jak přišel ten Adolf Hitler, pan Kovařík vybubnoval a vykřičel:
„Na vědomost se dává, že se v této zemi zřizuje Protektorát Bohmen und Mahren.“
Můj tatínek těžce nesl, že nesměl na Křivoklát, a nebýt naší maminky, které se bál jen o trošku míň než Adolfa Hitlera, už dávno by tam zajel. Ve třetím roce války povolalo mý bráchy Huga a Jirku do koncentráku a on povídal doma:
„Ti kluci se potřebujou před odjezdem najíst. Masa. Přivezu nějaké ryby.“
Tatínek nesměl jezdit na kole jinam než do práce, nesměl opusiti bez povolení bydliště, a ryby už vůbec nesměl lovit, neboť nežil na Riviéře, ale v protektorátě, obklopen pozorností četníků a gestapa. Šel za svým buštěhradským výborným kamarádem doktorem Quido Jeřábkem a ten mu napsal, že nemůže pro nemoc na šachtu."

Poznámka

Obchodní akademie, Pařížská 15, Ústí nad Labem 400 01, Práce obsahuje podobiznu autora.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x5463c4e4484ae.zip (17 kB)
Nezabalený formát:
Smrt_krasnych_srncu_Pavel.doc (51 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse