Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Paul Verlaine: Saturnské básně - literární rozbor k maturitě 14/22

Paul Verlaine: Saturnské básně - literární rozbor k maturitě 14/22


Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Jedná se o literární rozbor básnické sbírky Saturnské básně od francouzského básníka Paula Verlaina. Práce podrobně rozebírá autorův život, zařazuje dílo do literárního kontextu a určuje jeho žánrovou charakteristiku, témata i kompozici. Kromě toho se také věnuje ději vybraných básní a stručně charakterizuje jejich hlavní postavy. Rozebírá umělecké prostředky, kterých Verlaine ve sbírce využil a poukazuje básníkův záměr. Nedílnou součástí práce je také komentovaná ukázka. Předchozí část série naleznete zde Oscar Wilde: Jak je důležité mít Filipa - literární rozbor k maturitě 13/22 a následující zde Otokar Březina: Stavitelé chrámu - literární rozbor k maturitě 15/22.

Obsah

1.
Paul Verlaine - životopis
2.
Vydání
3.
Zařazení díla do literárního kontextu
4.
Žánrová charakteristika
5.
Kompozice
6.
Děj
6.1
Mudrci dávných dob
6.2
Nevermore
6.3
Můj důvěrný sen
6.4
Noční efekt
7.
Témata
8.
Hlavní postavy
9.
Umělecké prostředky
10.
Autorův záměr
11.
Komentovaná ukázka
12.
Vliv díla

Úryvek

"Paul Verlaine (30. 3. 1844 Méty – 8. 1. 1896 Paříž) byl francouzský symbolistický básník a novinář, představitel prokletých básníků a jeden z největších světových lyriků.
Verlaine se narodil jako první dítě důstojníka Verlaina a jeho ženy po třinácti letech manželství, když už nevěřili, že by někdy mohli mít vlastní dítě a adoptovali dceru Elisu. Otec odešel brzy do předčasného důchodu, aby se mohl synovi věnovat, ten byl ale celý život byl citově závislý na matce a stal se z něj rozmazlený fracek.
Studoval na lyceu, odkud utekl a vrátil se pod podmínkou, že ho tam budou rodiče denně navštěvovat. Byl vynikající student, ale pak začal psát své první básně, které posílal Hugovi, a nebylo vůbec jisté, jestli vůbec odmaturuje. Po maturitě byl donucen studovat práva, ale propadl alkoholu a studium zanedbával. Od alkoholismu ho zachránil otec, který mu našel místo účetního na pařížské radnici, i když měl problémy s matematikou a místo práci se věnoval svým básním.
Zamiloval se do své nevlastní sestry a její odmítnutí velmi těžce snášel, po její smrti zemřel i její otec a Verlaine znovu propadl alkoholu. Byl agresivní a dokonce zbil svou matku. Když si uvědomil, co udělal, chtěl se změnit a požádal o ruku sestru svého přítele Mathildu de Sivry. Manželství ho změnilo až do doby, co potkal básníka Rimbauda, který ho velmi zmátl a okouzlil natolik, že mezi nimi vznikl milostný vztah. Doma tak často bil svou ženu a ohrožoval svého malého syna Georga Augusta, ta často utíkala k rodičům a podala žádost o rozluku.
Verlaine utekl s milencem do Belgie, ale stýskalo se mu po rodině, chtěl vše urovnat a stal se profesorem francouzštiny, latiny a kreslení v Londýně, aby mohl platit výživné. Rimbaud jím pohrdal a po čase ho opustil. Verlaine propadl depresím a alkoholismu, byl sice úspěšným básníkem, ale byl nemocný a osamocený. Měl sebevražedné myšlenky, ale zemřel na zápal plic po tom, co obdržel první dopis od svého syna, obklopen pár známými.
Vydání: Les poemes saturniens byly poprvé vydány v Paříži v roce 1866. Paul Verlaine, Slova na strunách - vydáno v nakladatelství Mladá fronta 1998, překlad Jan Vladislav, 137 stran.
Zařazení díla do literárního kontextu: Sbírka Verlainových prvotin vznikla už v jeho čtrnácti letech, kdy v sobě, jak sám říká, poznal básníka. Peníze na vydání mu poskytla nevlastní sestra, jelikož se zoufale chtěl stát spisovatelem a toto je základ jeho kariéry prokletého básníka, v němž je dobře vidět jeho fantaskní a plaché já."

Poznámka

Rozbor určen pro rozbor literárních děl k nové podobě školní maturity.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4c9cf1272cb7f.zip (12 kB)
Nezabalený formát:
Paul_Verlaine_Saturnske_basne.doc (43 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse