Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Prenatální a natalní vývoj

Prenatální a natalní vývoj


Kategorie: Medicína

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se ve formě souvislého textu nejprve táže, kdy začíná život. Poté popisuje jednotlivá stádia těhotenství, a vývoje plodu s přihlédnutím k psychologickým aspektům těhotenství. Popisuje také psychickou, a fyziologickou zátěž porodu, včetně možných komplikací v podobě dětské mozkové obrny, i jiných poškození.

Obsah

1.
Kdy začíná život
2.
Početí
3.
Vývoj orgánů
4.
Nervová soustava
5.
Vliv psychiky matky na vývoj
6.
Porod
7.
DMO (dětská mozková obrna)

Úryvek

“ Prenatální období začíná početím. Spermie splyne s vajíčkem, spojením jader vzniká nová buňka, která obsahuje všechny informace pro každý detail lidského vývoje – pohlaví dítěte, barvu vlasů a očí, výšku, odstín pleti, povahu, temperament, vzniká nový život. Na samém začátku je jeho vývoj ovlivňován stavem matčina organismu i vnějšími vlivy. Mnoho o životě dítěte před narozením se dnes dovídáme díky moderní technice, ultrazvuku, ECG …

Za dvacet dnů od početí jsou již vytvořeny základy mozku, míchy, nervové soustavy. Od 21.-22. dne od početí začíná tlouci embryonální srdce. Od 28. dne jsou založeny základy obratlů, lebečních kostí, svalů. Od 9. týdne je možné již zachytit na EEG projevy bioelektrické aktivity mozku Koncem 12. týdne těhotenství již fungují všechny orgány a orgánové systémy, dítě spí, budí se, pohybuje prsty, otáčí hlavou, otevírá a zavírá ústa, cucá si palec. Od 28.-32. týdne od oplození se stále zřetelněji prokazují reakce plodu na akustické, vizuální i chuťové podněty. Dítě je schopno se už „učit“. Těsně po narození většina dětí preferuje hlas vlastní matky. Ještě před porodem je mezi ním a matou navazována určitá komunikace.

Nervová soustava lidského plodu se vyvíjí velmi rychle. Od konce prvního do čtvrtého měsíce prenatálního života je již prakticky vytvořen základ všech základních struktur nervové soustavy. V průběhu zbývajících měsíců do porodu se především zdokonaluje a upřesňuje vzájemné propojení neuronů a oddílů mozku.

Na vývoj dítěte působí i psychické rozpoložení matky. Psychická pohoda, vyrovnanost, těšení se na miminko přispívají k jeho zdárnému vývoji, duševnímu i tělesnému a budují také dobrý vztah mezi matkou a dítětem. Kouření, alkohol, nedostatek vitamínů, nedostatečná výživa, stres, psychická zátěž, negativně ovlivňují nenarozené dítě. Mohou vést k potratu nebo předčasnému porodu."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: biox0007.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
Prenatalni_vyvoj.doc (37 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse