R.U.R. - Karel Čapek


Kategorie: Česká literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce obsahuje vypracovanou maturitní otázku R.U.R. od Karla Čapka.

Obsah

1.
O autorovi
2.
O díle
3.
Jazyk
4.
Hlavní myšlenka
5.
Postavy
6.
Obsah

Úryvek

"OBSAH:

Úvodní dějství se odehrává v blíže nespecifikované budoucnosti na ostrově výrobny robotů.
V předehře se setkává Domin s Helenou, která chce zjistit vše o výrobě robotů. Domin jí popisuje historii celého podniku. Jak geniální vědec Rossum vynalezl robota a jeho nástupci ho začali zlepšovat a továrna na roboty Rossum's Universal Robots začala vyvážet roboty do celého světa. Helena se seznamuje s dalšími důležitými lidmi v továrně a děsí se robotů, když zjistí, že vypadají jako lidé a málem nejdou rozeznat od lidí. Později se provdá za ředitele Harryho Domina.

Příběh dále pokračuje po deseti letech, kdy už jsou roboti široce rozšířeni. Heleně je smutno z toho, že roboti, ač velmi podobní lidem, nemohou mít city jako lidé, a tak přiměje Dr. Galla, aby začal experimentovat s jejich „duší“.

Miliony Robotů postupně nahrazují všechnu lidskou práci - a společnost R.U.R. získává miliardy. Celé lidstvo rychle upadá, nerodí se už ani nové děti. Roboti vedou války a nakonec se vzbouří proti svým pánům - lidem. Jejich heslem je zabít všechny lidi, protože Roboti jsou mnohem dokonalejší a nechtějí si od lidí nechat poroučet. Helena touží po návratu lidstva k přirozenému životu a ničí recept na výrobu robotů.
Vzbouření roboti zničí veškeré lidstvo, kromě stavitele Alguista, šéfa staveb RUR, který ještě stále pracuje rukama. Jenže roboti se začali opotřebovávat a umírali. Chtěli po něm, aby objevil původní Rossumův výrobní postup, který spálila Helena předtím, než je zabili.

Ve třetím dějství se Alquist snaží najít způsob výroby robotů, provádí pitvy, které jsou ale marné. V poslední chvíli, když už se zdá, že je katastrofa neodvratitelná, se u 2 robotů – Heleny a Primuse – objevuje cit a láska, ochota obětovat se za druhého. Stávají se lidmi, jsou nadějí pro budoucnost, lidstvo je zachráněno. Alquist v nich vidí nového Adama a Evu. Což je menší paradox: roboti totiž neměli rozmnožovací ústrojí (kvůli zjednodušení výroby – nepotřebovali ho), je tedy záhadou jak se mohli dále množit a udržet tak život."Poznámka

Obchodní akademie Valašské Meziříčí

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x533c6cdda4563.zip (15 kB)
Nezabalený formát:
Karel_Capek_R.U.R.doc (64 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse