Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Šestiprstost

Šestiprstost


Kategorie: Biologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Gymnázium Evolution, s.r.o. GYMNASIUM JIŽNÍ MĚSTO, s. r. o., Praha 4

Charakteristika: Referát pojednávající o šestiprstosti nejprve tuto poruchu obecně vymezuje a dále seznamuje s konkrétními případy jejího výskytu. Zmiňuje se také o mnohoprstosti v pravěku.

Obsah

1.
Šestiprstost
2.
Případy šestiprstosti
4.
Mnohoprstost v pravěku

Úryvek

"Šestiprstost, latinsky hexadactylia, je jedním z případů polydaktylie. Ta je považována za poruchu chromozomálního původu. Šestiprstost se řadí mezi genetické onemocnění a u lidí se vyskytuje vzácně, někdy i párově. Šestý prst může být buď na dolní, nebo horní končetině a někdy bývá zcela funkční. U této choroby jsou nejčastější dvě možnosti, kde šestý prst naroste. Buď je to „druhý“ malíček, nebo „druhý“ palec. Častějším případem je druhý malíček. Tato anomálie bývá dědičná.
Podle některých názorů je genetická výbava přizpůsobena pro šest prstů, ale už není jasné, kdy a proč ke ztrátě šestého prstu došlo.
Lidé, kteří se šestiprstostí nesetkali, berou šestý prst jako značnou nevýhodu. Ale horší je, podle nich, mít šestý prst na noze, kvůli shánění bot.
V roce 2005 byl zveřejněn případ Matěje Lehára, který se narodil se šesti prsty na jedné ruce. Rodiče od malička učili chlapce vnímat šestý prst jako pozitivní věc. Díky tomu si chlapec na své zvláštnosti cení toho, že může snáz hrát na flétnu, nebo psát na počítači, nebo brát věci do ruky. Tenkrát ani ortopedové a praktická lékařka nedoporučili žádnou úpravu, jelikož z rentgenu lékaři zjistili, že prst je naprosto v pořádku. Tento případ potvrdila doktorka Jiřina Dvořáková.
Dále deník Aha! na internetu zveřejnil článek o holčičce z Číny, která má dvacet čtyři prstů. Což znamená, že má na každé končetině šest prstů. A dokonce šestý prst na pravé ruce jí roste v opačném směru. Její rodiče vyhledali odbornou pomoc, aby jí nadbytečných prstů zbavili a ona mohla žít normální život. Tento článek byl zveřejněn 13. ledna 2010.
V minulosti jsou známy i jiné případy. Šest prstů měl na každé noze prý francouzský král Karel VIII. Další známou osobností, která měla šestý prst na ruce, byla anglická královna Anna Boleynová. Její prst byl znetvořený a tudíž nefunkční. Z případů párové šestiprstosti je znám případ herečky Gemmy Artertonové.
Více prstů se už objevovalo v pravěku u živočicha Ichthyostega, který žil před 375 až 360 miliony let. Tento pravěký živočich měl prstů šest až sedm. V dnešní době je znám šestý prst u pandy velké, ale to není skutečný prst. Po straně packy nosí přidané záprstní kůstky, které se dalšímu prstu jen podobají."

Poznámka

Součástí práce je drobná ilustrace.

PRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x5145a4b6aa943.zip (17 kB)
Nezabalený formát:
Sestiprstost.doc (39 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse