Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Shoda několikanásobného podmětu s přísudkem

Shoda několikanásobného podmětu s přísudkemKategorie: Čeština

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Text heslovitě definuje pojem "shoda několikanásobného podmětu s přísudkem". Uvádí pravidla pro tvoření vět s touto shodou a doplňuje je příklady.

Obsah

1.
Několikanásobný podmět
1.1.
Pravidla
1.2.
Příklady

Úryvek

"5. Stojí-li přísudek před podmětem, bývá obvykle v čísle jednotném a shoduje se s prvním podstatným jménem několikanásobného podmětu.

6. Je-li několikanásobný podmět složen ze jmen rodu středního a aspoň jedno z nich je v čísle jednotném, je v přísudku -y.

7. Je-li v několikanásobném podmětu podstatné jméno označující množství živých bytostí (národ, rodina), může být v přísudku -y nebo -i.

8. Je-li v několikanásobném podmětu výraz označující množství (skupina, tisíce, zástup), ve větě je mluvnická shoda, ve větách následujících po této bývá shoda podle smyslu.

Příklady:
Chlapci a dívky se vypravili do zoologické zahrady. Jeden turista a dvě turistky šli lesní cestou. Lidé a stroje pracovali ve dne v noci. Všichni chlapci a dívky byli zdrávi. add.1

Ulice a náměstí se naplnily davy lidí. Domy a zahrady byly udržovány ve vzorném pořádku. Slepice a kuřata se procházely po dvoře. add.2
Z dalších zvířat je zaujaly (nebo zaujali) velké šelmy a draví ptáci. Zaujali je draví ptáci a velké šelmy. Na ukončení prázdnin se sešly (nebo sešli) turistky a turisté. Ve dne v noci pracovaly (nebo pracovali) stroje i lidé. Do okolí putovala (nebo putovali) děvčata a chlapci. Velmi se jim líbily (nebo líbili) také žirafy a sloni. Po okolí se procházela (nebo procházely) kuřata a slepice. add.3

Jeden žák a jedna žákyně se zúčastnili soutěže v recitaci. Jezdec i stroj obstáli v závodě. Lyžař, lyžařka a jejich dítě vešli do chaty. Syn i dcera byli již samostatní. add.4"

Poznámka

Tato práce je kompilačního charakteru. Čerpá ze zdroje: http://jazykotrans.blogspot.com/2007_05_01_archive.html.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4af749e8aba56.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
shoda_nckolikancsobncho_podmctu_s.docx (11 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse