Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Sofie Podlipská: Osud a nadání

Sofie Podlipská: Osud a nadáníKategorie: Profi práce, Česká literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Osud a nadání, jehož autorkou je Sofie Podlipská.

Obsah

1.
Sofie Podlipská: Osud a nadání

Úryvek

"Osud a nadání
Podlipská Sofie
Bohatý obchodník Duchoslav přijel s manželkou a nemocným synem Viktorinem na zámek Libějice, který právě koupil od hraběte Vrbny. Viktorin se brzy seznámil se správcovými dcerami, z nichž se mu zalíbila hlavně Virgina. Začal ji vyučovat a rychle se zotavoval.
Vrbna měl sice dům v Praze, ale dojížděl na zámek a užíval si s Duchoslavovou manželkou. Kupec proto odvezl rodinu zpět do Prahy. Příští léto Viktorin opět přijel na zámek, doma se mu nelíbilo – víc než obchod ho zajímala filosofie. V Libějicích si našel přítele Pavla, vlastence a literáta.
Pavel se zamiloval do herečky Barušky, Vrbnovy manželky, která ale s hrabětem nežila. Stará hraběnka jí dopomohla k divadelní kariéře. Baruška se ale s Pavlem raději rozešla, protože mu nechtěla ničit budoucnost.
Viktorin odjel na čtyři roky do ciziny. Když se vrátil, musel otci pomáhat v obchodě. Sehnali mu dvě šlechtické nevěsty, ale Viktorin obě odmítl a odjel do Ameriky za obchodem. Stále myslel na Virginu. Ta mezitím odmítala jednoho nápadníka za druhým. Když se ale rodiče dozvěděli proč, poslali ji do kláštera. Z toho ji ale otec brzy vyvedl a slavila se svatba.
Obchod začal upadat i přes veškerou Viktorinovu snahu. Podnik byl příliš velký a Viktorin otce marně několikrát žádal, aby souhlasil se zmenšením. Otec se záhy zastřelil, dům byl rozprodán a Viktorin opět odjel do Libějic. Viktorinova matka odešla i se svou schovankou k hraběti Vrbnovi. Neměli ale z čeho žít. Když si Viktorin přišel pro matku, hrozně se s hrabětem pohádal a v souboji ho zastřelil.
Zámek mezitím koupila herečka Baruška - usadila se zde a provdala se za Pavla. Viktorin se v Praze živil soukromým vyučováním a literární činností. Spolu s manželkou a dcerou Blaženkou býval častým hostem na libějickém zámku."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51cc7f665a6f4.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
S_Podlipska_Osud_a_nadani.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse