Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Sofie Podlipská: Peregrinus

Sofie Podlipská: PeregrinusKategorie: Profi práce, Česká literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Peregrinus, jehož autorkou je Sofie Podlipská.

Obsah

1.
Sofie Podlipská: Peregrinus

Úryvek

"Peregrinus
Podlipská Sofie
Peregrinus Mikula je syn jircháře z Malé Strany. Jeho matka pocházela z německé katolické rodiny, kdežto otcova rodina byla česká a protestantská.
S babičkou chodíval Peregrinus do kostelů a vykonal s ní i pouť na Svatou horu u Příbrami. Matka měla umělecké sklony, vodila proto chlapce do divadel nebo ho učila hrát na klavír. Babičce se však nelíbilo, že matka kvůli tomu zanedbává domácnost. Dobromyslná žena se snažila všem vyhovět, místo toho se ale upracovala k smrti.
Peregrinus byl tehdy na zotavené na venkově u dědečkova bratra, pod jehož vlivem se z něj stal vlastenec. Chtěl jít studovat, ale otec rozhodl, že půjde na řemeslo. I v učení měl však Peregrinus dost času na čtení a studium. Pak ale přišel rok 1848.
Před svatodušními svátky byla na počest slovanského sjezdu pořádána česká beseda. Peregrinus se tam zamiloval do Lotinky Pachtové a potom za ní docházel i domů. Její matka chtěla, aby si Lotinka vzala kupce Mola, protože jejich finanční situace byla dost špatná, ale dívka měla ráda právníka Luxe a kupce odmítla. Za revolučních bojů byl Lux zraněn a zatčen a nakonec jen tak tak unikl smrti.
Svůj vztah s Lotinkou Peregrinus přerušil, když potkal krásnou a společenskou manželku slavného virtuoza Adélu Vilínskou. Zamiloval se do ní, ale Adéla se časem usmířila s manželem a ze vztahu opět nic nebylo. V té době se Peregrinův otec znovu oženil.
Peregrin pak docházel k Pachtovým a různě jim pomáhal. Lotinka časem zemřela vyčerpáním a Lux zůstal v cizině. Peregrinus vzal vdovu Pachtovou k sobě a staral se o ni tři roky, až do její smrti. Zbytek života poté strávil v cizině. Po boku Luxe bojoval jako dobrovolník v Itálii a Polsku a vrátil se, až když ho zavolali k umírajícímu otci.
Doma našel pětiletého bratra Jiřího. Po otcově smrti dostal Jiří větší část jeho majetku, Peregrin se ale přesto s macechou usmířil a na její radu si dokonce koupil hospodářství. Když se na ně jel podívat, potkal krásnou dívku, která se později stala jeho ženou. Měli spolu dvě děti a žili šťastně až do smrti."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51cc80b9bb0f0.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
S_Podlipska_Peregrinus.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse