Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Srovnáno se zemí - Stephen King

Srovnáno se zemí - Stephen King


Kategorie: Americká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: Gymnázium Žďár nad Sázavou, Žďár nad Sázavou

Charakteristika: Jedná se o rozbor knihy Stephena Kinga Srovnáno se zemí. Kniha je novelou, velmi zajímavou, s hlavními rozpory uvnitř hlavy hlavní postavy. Nechybí žádné náležitosti, které rozbor do čtenářského deníku musí mít: informace o autorovi, nakladatelství a rok vydání knihy, charakteristika hlavních a vedlejších postav, místo, čas a společnost děje, popis děje, přiměřeně dlouhý, dále hlavní myšlenka, citát, forma knihy a moje vlastní hodnocení.
Rozbor je příjemně a jednoduše graficky zpracován, použito je písmo Times New Roman, tedy vhodné i k vytisknutí.

Obsah

1.
Informace o autorovi
2.
Nakladatelství, rok vydání
3.
Charakteristika postav
4.
Místo, čas a společnost děje
5.
Obsah díla
6.
Hlavní myšlenka¨
7.
Citát
8.
Forma
9.
Vlastní hodnocení

Úryvek

"Stephen King (pod pseudonymem Richard Bachman)
• narodil se v Portlandu ve státě Maine
• jelikož po dokončení studií nemohl najít práci středoškolského učitele, živil se manuální prací a příležitostným psaním povídek
• věnuje se psaní novel, románů i původních scénářů
• pravidelně přispívá na charitativní účely
• další díla: Misery, Nadaný žák, Vykoupení z věznice Shawshank, Dýchací metoda
Beta, 2005, Praha
Postavy
• Bart Dawes – velice zvláštní muž pracující v prádelně, jehož proměnu můžeme v novele vidět; nejdříve ho vidíme dělat věci, které jako by postrádaly smysl, který ale postupně začínáme objevovat, Bart začíná být lhostejný, chvílemi bezcitný, jindy až přecitlivělý, uvnitř hlavy má jakési alter ego, vnitřní hlas, který často promlouvá; často se na svou situaci dívá ironicky
• Mary – Bartova manželka, milá, upřímná, citlivá, nebojí se projevovat emoce
• pan Magliore alias Jednooký Sally – oficiálně prodavač aut, neoficiálně dokáže sehnat různé věci pro lidi, kteří si to můžou dovolit, je chytrý, má smysl pro humor, ale i přes svoji činnost dokáže jednat v zájmu „správného“, dokáže odhadnout lidi a věří jen tomu, koho dobře zná
• Olivia De Havillandová – mladá a trochu naivní dívka, která se seznámí s Bartem po stopování na dálnici, žije nezávazně, dává si pozor, ale není extra opatrná, snaží se žít svůj život po svém a nerada přijímá od ostatních pomoc
Další postavy:
• Phil Drake, Tom Granger, Vinnie Mason, Phyllis, Steve Ordner, Ron Stone
Místo a čas děje, společnost
Děj se odehrává asi v osmdesátých letech dvacátého století v městečku, kterým bude procházet nová část dálnice. Postavy se pohybují ve společnosti kolegů z práce a různými lidmi při náhodných setkáních.
Obsah
Bart Dawes ve svém domě žil skoro dvacet let v poklidu a má z něj spoustu vzpomínek. Ale když se začne stavět prodloužení dálnice, má o všechno přijít.
V té chvíli původně hra v jeho hlavě nabývá nový rozměr – jeho nejlepší kamarádi Fred a George mají každý jiné názory. George je ten, který jedná, a proto musí občas vypnout Freda, jenž naopak chce znát důvody jeho jednání.
Nejdříve si Bart koupí pistoli a velkou pušku, aniž by tušil proč, nebo na co je chce použít. Následně jeho jednáním – nebo spíše nejednáním – přijde prádelna, ve které pracuje, o možnost přestěhování do nové provozovny. Proto, než ho vedoucí vyhodí, podá výpověď a pokračuje ve lhostejném a zruinovaném životě.
Po dlouhém uvažování ho napadne, že by mohl nově stavěnou silnici vyhodit do povětří. Vydá se za panem Magliorim, aby si koupil nějaké výbušniny. Magliore ho má nejdřív za práskače, ale potom zjistí, co je Bart zač a oddmítne mu cokoli prodat. Nechce totiž podporovat jeho bláznivé nápady.
Zatím jeho manželka zjistí, že zruinoval prádelnu a nic jí neřekl a odstěhuje se. Bart se dostává do depresí, každý večer jezdí po dálnici a v noci pije. Nakonec se rozhodne udělat aspoň něco a jednou v noci zničí několik strojů na dálnici zápalnými lahvemi. Tento čin upoutá Maglioreho, takže změní názor a prodá Bartovi několik výbušnin.
Dawes po celém svém domě, který musejí zbourat, aby mohli postavit další kus dálnice, rozloží výbušniny. Když přijede v den jeho nuceného vystěhování právník, Bart vezme do ruky pušku a začne střílet. Hned se začínají sjíždět policisté a v ulici se objevují první diváci. Bart střílí tak, aby zahnal policisty do úkrytu za auty, ale ustává ve střelbě, když se objeví první televizní vůz. Na ten jediný čekal a donutí policisty, aby jednoho reportéra pustil do domu.
Poskytne mu exkluzivní rozhovor, ve kterém uvede, že mu stavba dálnice zničila život, stejně jako narušila poklidný život jeho sousedů. Teprve tehdy se rozhodne, jestli chce opravdu svůj dům vyhodit do povětří. Pustí reportéra z domu a za chvíli už výbušniny dům i s jeho majitelem vymažou ze světa.
Za pár týdnů reportér získává za svoji reportáž Pulitzerovu cenu a navíc natáčí krátký dokument o stavbě dálnice. V něm se objeví informace, že prodloužení nebylo nutné postavit a důvodem byla spíše snaha o získání dotací na další stavby. Bohužel, za nějaký čas už na tyto události všichni zapomínají…"

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x531caf89b898b.zip (12 kB)
Nezabalený formát:
Srovnano_se_zemi_.doc (43 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse