Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Stefan Zweig: Marie Stuartovna

Stefan Zweig: Marie Stuartovna


Kategorie: Evropská literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce líčí obsah životopisné knihy Stefana Zweiga o skotské královně Marii Stuartovně, která byla odsouzena za spiknutí proti královně Alžbětě k smrti. V závěru autorka nabízí velmi stručný, dvouřádkový názor na knihu.

Obsah

1.
Obsah díla
2.
Názor na něj

Úryvek

“Stručný obsah knihy:
Marie Stuartovna ( 8. prosince 1542 – 8. února 1587 ) narození – zámek v Lenlithgowě u Edinburgu. Jediná dcera Jakuba V. a Marie de Guise. Již jako šestidenní novorezeně se stává po smrti svého otce skotskou královnou. Za jejího mládí v zemi zápasí dvě nepřátelské strany. Jako první – anglická strana – zastává nové poměry v církvi. Druhá – francouzsko-katolická, k níž se řadila i matka Marie. M. S. je vtéto době vychovávana na dvoře ve Francii, kde si brzo získává celou řadu příznivců. Za krátký čas dokonale zvládne francouzštinu, vyzná se v klasických dílech a dokonce píše i básně. Jako ženich je jí určen František ( Francis, Froncoise ), následník francouzského trůnu. Marie si Františka bere za svého manžela v roce 1558. O rok později se stává František panovníkem ve Francii. Marie si začíná nárokovat právo na Anglický trůn, kde zatím pevně vládne Alžběta. Roku 1560 – umírá František, krátce před tím i matka Marie de Guise.
František byl podle knihy již v mládí často nemocen a po fyzické stránce neodpovídal svému věku. Marie se po těchto tragických událostí rozhodne pro návrat do Skotska. Zde mezitím získala převahu protestanská strana, což Marie jako věrná katolička těžce nese. Snaží se vyjednávat. Jednání nebyla zpočátku úspěšná, ale nakonec došlo k částečné dohodě. Prostředníkem byl James Stuart ( údajně nemanželský bratr ). Roku 1561- srpen se vrací do své vlasti. Zpočátku silně zapůsobí na všechny svou krásou a svým půvabem si získá řadu příznivců. Začíná se přemýšlet, kdo by se mohl stát jejím druhým manželem. Z několika nabídek vyjde vítězně Henry Darnley a roku 1565 se koná svatba.
Darnley je zde popsán jako bezstarostný, často až rozpustilý mladík. Tímto sňatkem si však Marie spíše uškodila. Nespokojenost ve státě rostla. Najevo vyšly i milostné pletky s agentem Marie, původně Italem, Rizziem. Rozzuřený Darnley Rizzia odstraní přímo před zrakem Marie. Roku 1566 Marie porodí syna Jakuba, zárověň už v této době má poměr s Jamesem Bothwellem. Darnley onemocní neštovicemi, Marie najednou zapomene na spory mezi nimi a láskyplně se o manžela stará. Jako obvykle se jedná pouze o trik. Marie potají plánuje úkladnou vraždu, celá myšlenka se však zrodila v hlavě Bothwella, který viděl Marii jako skvělý prostředek k získání moci..."

Poznámka

Práce obsahuje pravopisné chyby a překlepy.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: litx0029.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
Marie_Stuartovna.doc (36 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse