Sydney


Kategorie: Zeměpis

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Gymnázium Evolution, s.r.o. GYMNASIUM JIŽNÍ MĚSTO, s. r. o., Praha 4

Charakteristika: Práce seznamuje s největším městem Austrálie, Sydney. Charakterizuje jeho podnebí, přibližuje oslavy u příležitosti jeho vzniku a věnuje se také tamní slavné budově opery a přístavnímu mostu.

Obsah

1.
Úvod, základní informace
2.
Podnebí
3.
Oslavy vzniku města
4.
Opera v Sydney
5.
Přístavní most

Úryvek

"Sydney – město, jehož jméno zná snad každý a přitom je na druhé straně naší planet. Město, kam bych se i já ráda někdy podívala. Město velké s neuvěřitelnými a originálními budovami. Nejznámější je opera v Sydney, o níž se později ještě zmíním.
Nejdříve bych ráda uvedla pár základních informací o tak nádherném městě. Sydney se nachází u rozsáhlého přírodního zálivu východního pobřeží. Je největším městem Austrálie s rozlohou 12 154 km2. Ale pozor! Poněvadž je Sydney největším a nejznámějším městem, spousta lidí se domnívá a považuje ho za město hlavní, jenže není tomu tak – hlavním městem Austrálie je Canberra.
PODNEBÍ
Převážně je v Sydney slunečno a sucho s lehkou oblačností a teploty jsou kolem 20°C. Můžeme tedy mluvit o příjemném mírném podnebí a to dokonce i v létě, kdy teploty málokdy překročí hranici 30°C.
Zajímavostí pro tento kontinent je, že má opačně roční období než my. Jak to? Věc má jednoduché vysvětlení. Austrálie leží na druhé polokouli. Znamená to tedy, že Vánoce slaví v létě. Nicméně i kdybychom se rozhodli navštívit Sydney během července, tudíž z léta do zimy, nemusíme si hned brát kozačky a hubertus. Teploty se v červenci pohybují kolem 9-10°C.
Město není zajímavé jen dneska, ale má i bohatou minulost. Vzniklo v roce 1788, kdy do Austrálie dorazili Britové. Ti sice nebyli první, ale rozhodně se v přírodním zálivu na východě, usídlili trvale. (Předchozí „návštěvníci“ odjížděli). Na počest tehdejšího britského ministra vnitra Lorda Sydneyho nazvali záliv Sydneyská zátoka, v originále Sydney Cove. K založení města Sydney se vážou i oslavy, které v Austrálii probíhají 26. ledna. Jedná se totiž o oficiální státní svátek. Znamená začátek nového školního roku a zahájí nového obchodního roku. Na první pohled se může zdát, že má tímto Austrálie a i Sydney obrovskou tradici. Ale ne vždy se 26. leden slavil. Proč se vůbec existuje tento státní svátek? Slaví se k poctě národní hrdosti. Když první guvernér Austrálie Arthur Phillip objevil a založil město Sydney a tím i nepřímo australský stát, vztyčil britskou vlajku a tím území „přivlastnil“ Británii. Říká se, že si vojáci připili na počest britského krále, ale tento projev národní hrdosti dlouho netrval. Od 26. ledna 1788 uplynulo 29 let a guvernér Lachlan Macquarie dal v tak významný den volno. Následně pak trvalo ještě dalších 20 let než se 26. leden stal oficiálně uznávaným státním svátkem. A Australané v Sydney si slavnost opravdu užívají. Je to totiž dobrý příležitost pro plážové párty, nebo grilování s přáteli. Což mě přivádí na myšlenku, jací jsou Australané. V knize Sydney – metropole světa Klaus Viedebantt uvádí, že pokud chceme porozumět Australanům, potřebujeme dvě magická slova: no worries (žádný strachy). To pan autor vystihl dokonale – lidé v Sydney, a v Austrálii vůbec, si opravdu užívají života a právě nejvíce zábavy je směřováno právě do Sydney. Můžeme město považovat i za město sportovních nadšenců – konkrétně fotbalu. Dokonce se o Australanech říká, že jsou posedlí sportem více než kterýkoli národ. Když už jsem u té zábavy, opera je dokonalý kulturní zážitek a svým způsobem (do jisté míry) i zábava. Proto se podíváme na nejznámější stavbu v Sydney."

Poznámka

Součástí práce jsou fotografie a mapa o rozsahu cca 3/4 strany.

PRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51728d4d2789a.zip (229 kB)
Nezabalený formát:
Sydney.doc (259 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse