Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Tennessee Williams: Sestup Orfeův

Tennessee Williams: Sestup OrfeůvKategorie: Americká literatura od 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Sestup Orfeův, jehož autorem je Tennessee Williams.

Obsah

1.
Tennessee Williams: Sestup Orfeův

Úryvek

"Sestup Orfeův
Williams Tennessee
Sestup Orfeův je jednou z nejznámějších a nejhranějších her amerického dramatika Tennessee Williamse. Stejně jako všechny ostatní jeho hry si i tato uchovává psychologický, citlivý zájem. Vyniká zejména přesné vystižení ženské psychiky, pocitů a tužeb, jak tomu je i u dalších známých autorových dramat – např. Tramvaj do stanice Touha či Skleněný zvěřinec.
Drama je rozděleno na tři jednání. Odehrává se na jihu Spojených států, v prostředí, do kterého Williams zasadil většinu svých her. Hlavní hrdinkou knihy je rázná, energická Lady. Ta vlastní společně se svým manželem malý obchůdek. Její manžel, umírající neplodný rasista Jabe Torrance, ve hře ztělesňuje všechno zlé a nízké, co se na americkém jihu vyskytuje. Hru možno chápat jako ostrou obžalobou jižanské omezenosti, rasismu, puritanismu a pokrytectví, které vedou až k tragickým koncům.
Lady kdysi toužila po bohatém a šťastném životě, často spřádala romantické touhy do budoucna. Její naděje však po sňatku vzaly zasvé - zůstala trčet v obchodě s nerudným manželem bez naděje na lepší budoucnost. Její jedinou radostí se stane přestavba krámku. Chce si splnit jeden z dávných snů a zřídit si ve městě kavárnu a cukrárnu.
Další významnou postavou příběhu je mladá a nespoutaná Karola Cutrerová. Ta nemá v úmyslu podřídit se zdejší zkostnatělé morálce a pokryteckým předsudkům. Její exhibicionismus, okázalá gesta a divoké chování způsobí, že místní společnost ji vyloučí ze svého středu jako děvku a ostudu města.
Vše se změní v okamžiku, kdy do města přijede mladý krásný kytarista Val Xavier. Ten se seznámí s Lady a nechá se zaměstnat jako pomocník v cukrárně. Mezi Valem a Lady se brzy vyvine silný citový vztah. Lady spatřuje ve Valovi poslední možnost, jak uniknout maloměstskému prostředí a opět najít smysl života.
Lady nakonec s Valem otěhotní. Situace se vyhrotí ve chvíli, kdy si Val svým nevázaným způsobem života znepřátelí městečko. Lady se také dozvídá, že její manžel byl mezi lidmi, kteří kdysi upálili jejího otce. V závěru dojde k přestřelce a Lady zemře zasažena kulkou, jež byla určena Valovi. Ten je surově zlynčován. Jediný, kdo unikne, je Karola."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51e8fb0941a16.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
T_Williams_Sestup_Orfeuv.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse