Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Václav Kliment Klicpera: Divotvorný klobouk

Václav Kliment Klicpera: Divotvorný kloboukKategorie: Profi práce, Česká literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Divotvorný klobouk, jehož autorem je Václav Kliment Klicpera.

Obsah

1.
Václav Kliment Klicpera: Divotvorný klobouk

Úryvek

"Divotvorný klobouk
Klicpera Václav Kliment
Dva studenti, Strnad a Křepelka, cestují po světě. Jednoho dne se však octnou ve svízelné situaci - bez peněz se ubytovali v Barnabášově hostinci a několik dní si tam žili jako králové a nechali se obsluhovat. Pak ale vyšlo najevo, že jsou na mizině, a proto je pak hostinský nechal o hladu a žízni. Jen jeho dcera Bětuška jim občas něco přinesla.
Zvláště se zajímala a starala o Strnada, až tím rozzlobila svého milého, mladého myslivce Karla. Když už oba studenti téměř umírali hlady, dostal Křepelka neočekávaně dědictví po nedávno zemřelém dědečkovi. V nadějně plném balíku však našli jen třírohý klobouk.
Naštěstí měl Strnad ve městečku ještě strýce Koliáše, velkého lakomce, který ho okradl o všechny matčiny peníze. Poslal za ním proto Křepelku, aby si od něj vypůjčil tři sta tolarů. Měl předstírat, že je potřebuje na koupi zázračného klobouku od Španěla, který bydlí v hostinci. Tento klobouk mu prý umožňuje najíst se v kterémkoliv hostinci bez placení.
Koliáš se nechá napálit a Křepelkovi nic nepůjčí. Místo toho jde sám do hospody, aby se přesvědčil, zda klobouk skutečně funguje. Studenti se dohodli s hostinským a poté, co stejný trik zopakovali i v druhém hostinci, Koliáš neodolal a klobouk koupil za 2300 zlatých.
Aby si ověřil jeho moc, šel ihned do Barnabášova hostince a poručil si tam obrovské množství jídla i nápojů. Když došlo na placení, dal si jen klobouk na hlavu a ptal se, co je dlužen. Hostinský mu řekl, že čtrnáct zlatých. Koliášovi trvalo dlouho, než podvod odhalil. Když spatřil přicházejícího Strnada, chtěl po něm zpět své peníze.
Strnad se mu však představil, prozradil, že není žádný Španěl, ale jeho příbuzný. Ihned mu připomněl, jak ho Koliáš okradl o dědictví po matce a také mu vysvětlil, v jaké byli oba situaci. Koliáš dostal strach, aby ho Strnad nezažaloval kvůli ukradenému dědictví, navíc se bál ostudy, která by ho čekala kvůli jeho lakotě a hlouposti. Raději proto nechal Strnadovi peníze a potichu se vytratil z hostince."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51a60a1dab8d9.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
V_K_Klicpera_Divotvorny_klobouk.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse