Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Václav Kliment Klicpera: Zlý jelen

Václav Kliment Klicpera: Zlý jelenKategorie: Česká literatura do 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Zlý jelen, jehož autorem je Václav Kliment Klicpera.

Obsah

1.
Václav Kliment Klicpera: Zlý jelen

Úryvek

"Zlý jelen
Klicpera Václav Kliment
V jednom lese žije starý a divoký jelen, který napadá lidi. Hrabě přísně nařídil, aby všichni myslivci jelena ochraňovali, protože se stal jakýmsi symbolem kraje. Jednoho dne však jelena někdo zastřelí. Seběhnou se dřevaři, kteří v lese pracují, a najdou u jelena mladého myslivce Vítka. Přivedou také Ivana a Ivanu, která je převlečena za muže.
Oba domnělé pytláky i s Vítkem odvedou do myslivny, kde je zavřou a hlídají. Ivan s Ivanou se však i přesto několikrát pokusí z myslivny utéct. Vůbec jsou s oběma různé potíže - například Ivana žádá, aby mohla bydlet u Růženy (Růžena je hajného schovankou a chystá se na svatbu s Vítkem). Vítka zpupnost obou vězňů rozčiluje.
Lesní Myslibor, u kterého jsou vězni ubytováni, věří spíše dřevařům, kteří ho přesvědčují, že jelena zabil Vítek. Ví totiž, že zlý jelen už Vítka dlouho pronásledoval nejen v lese, ale dokonce i ve snech a v myšlenkách. Vězně v myslivně hlídá sluha Strakoš. Nechá se od vězňů podplatit a přivede Vítkovi Růženu. Řekne také Vítkovi, že viděl Růženu, jak se objímala s neznámým studentem.
Druhý den vězni zjistí, že Ivan utekl. Všichni ho začnou hledat, Ivan ale stále není k nalezení. Přichází také opilý Prokop a prozradí myslivcům, že ve vesnici je hrabě, který se pohybuje v přestrojení. Sluhové i Vítek si myslí, že se hrabě přestrojil za studenta.
Vše nakonec vysvětlí Růžena, která prozradí, že oním studentem byla vlastně její sestřenka Ivana, nevěsta Jarolíma, hraběcího myslivce. Konečně se objevuje také Ivan a ukáže se, že hrabětem byl právě on. Také vysvětlí, že jelena na jeho rozkaz zastřelil právě Jarolím.
Jarolím se nakonec stane dvorním myslivcem a konečně poznává svou nevěstu Ivanu. Jeho otec odchází na zasloužený odpočinek a myslivnu dostává Vítek s Růženkou. Na panství mladého hraběte opět zavládne klid."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51a60eb3d7c07.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
V_K_Klicpera_Zly_jelen.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse