Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Václav Vlček: Paní Lichnická

Václav Vlček: Paní LichnickáKategorie: Česká literatura do 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Paní Lichnická, jehož autorem je Václav Vlček.

Obsah

1.
Václav Vlček: Paní Lichnická

Úryvek

"Paní Lichnická
Vlček Václav
Mikuláš Trčka byl v 16. století pánem na zámku Lichnici. V mládí se dosyta vybouřil, a tak se rozhodl spojit své stáří s mladou a krásnou dívkou Katuší. Ta si ho chtěla vzít jen pro peníze a proto, že se tak stane velkou paní. Sňatek si velice přáli i její rodiče.
Katuše žije s Trčkou tiše a šťastně několik let. Její muž ji ctí a zbožňuje jak pro její krásu, tak pro hrdost a čest, kterými jeho žena bohatě oplývá. Ale stačí jedna zcela nevýznamná neshoda a celý jejich krásný vztah vezme za své. Katuše se Trčkovi zcela vzdálí a odcizí, už si nemají co říci.
Katuši náhlá roztržka přiměje k přemýšlení nad minulým životem. Uvědomí si, že vlastně dosud nikoho skutečně nemilovala ani doopravdy nežila. Ve svém muži už vidí jen tyrana a sobce, který ji z hamižnosti připoutal ke svému skomírajícímu životu, aby ho obšťastňovala svým mládím a krásou.
O její štěstí a spokojenost se nikdy nikdo nestaral a nezajímal. Tyto úvahy ji natolik rozhořčí, že se rozhodne začít žít tak, jak to ještě nikdy nezkusila – chce zažít opravdovou, vášnivou lásku, zavrhnout všechny své dosavadní zásady o ctnosti i manželské věrnosti.
Ale hned její první volba v novém životě dopadne nešťastně. Nechá se okouzlit vášnivou řečí, pěkným zevnějškem a lichotivým dvořením mužova chráněnce a posla, Viléma Šanovce. Poté, co se do Viléma zamiluje celou svou vážnou a idealistickou povahou, uvědomí si, že ji tento muž jen využívá a podvádí.
Má hrozné tušení, že Vilém je manželův utajovaný syn z předchozích hýřivých a divokých let. Po tomto zklamání již nové vášnivé lásky nevyhledává, ale žít jako dřív už se jí také nechce. Její přestupek však nezůstane bez trestu. Trčka má totiž podezření, že mezi ní a Vilémem se něco odehrálo. Tato událost v jeho žárlivé povaze nabyde obrovských rozměrů a brzy se sám dopídí pravdy.
Ženu nechá zazdít a Viléma popravit, aniž by věděl, že jde o jeho syna. Když se dozví, koho vlastně zabil, trápí ho svědomí a děsivé sny o ženě umírající v kobce. Tu však mezitím přátelé tajně vysvobodili. Katuše žije mezi českými bratry a Trčkovi těsně před jeho smrtí odpustí."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51dfe41959f2b.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
V_Vlcek_Pan_Lichnicka.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse