Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Václav Vlček: Setník Halaburd

Václav Vlček: Setník HalaburdKategorie: Česká literatura do 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Setník Halaburd, jehož autorem je Václav Vlček.

Obsah

1.
Václav Vlček: Setník Halaburd

Úryvek

"Setník Halaburd
Vlček Václav
Halaburd byl zraněn v pruské válce. Nyní se navrací do rodného kraje, do českých Kosobud, odkud před lety, ještě jako učitelský pomocník, s hanbou utekl a ze zoufalství se dal naverbovat. Ve vesnici ho všichni radostně přivítají a vezmou mezi sebe. Největší radost z Halaburdova návratu má především starý učitel Velát a jeho dcera Anděla, která bývala Halaburdovou oblíbenou žačkou.
Halaburd kdysi utekl kvůli krutému žertu, který na něj nastražil polesný Lebeda. Ten se později stal manželem Růženy, Anděliny starší sestry a Halaburdovy první velké lásky. Manželství polesného s Růženou však nebylo ani zdaleka idylické – Lebeda ženu týral, sám jen hýřil, zanedbával své povinnosti i dobrou pověst.
Jednoho dne Halaburd přišel k Lebedům na návštěvu, aby se po letech opět setkal se svou dávnou tajnou láskou. Lebeda však stále cítil vůči Halaburdovi silnou zášť, a aby mu ublížil, během jeho návštěvy Růženu hrubě znectil.
Zoufalá Růžena se v noci vykradla z domu a utekla do lesa, kde chtěla spáchat sebevraždu. Halaburd spolu se služkou Barčou jí v tom na poslední chvíli zabránili, Růžena však po přestálém utrpení a vypětí onemocněla a dostala vysokou horečku. Setník se rozzuřil a vyzval polesného Lebedu na souboj. O všem se naštěstí včas dozvěděl příručí Kronus, varoval Andělu a ta souboji včas zabránila.
K vesnici se přiblížila pruská armáda a Halaburd si uvědomil, že se musí na nějaký čas skrýt. Odjel tedy do ústraní s bohatou a krásnou vdovou Kamilou, aniž by cokoliv tušil o její mravní zkaženosti. Naštěstí mu otevřel oči správce Kalivoda – právě Kamila totiž svými záletnickými kejkly zničila jeho čistý poměr k Anděle.
Lebeda byl po dalším incidentu propuštěn ze služby. Žena mu zemřela a sám Lebeda časem zcela zpustl a bídně zahynul v lesích. Halaburd jeho dvě děti přijal za vlastní, nabídl Anděle svou ruku a společně se usadili v Kosobudech."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51dfe54dca0f7.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
V_Vlcek_Setnik_Halaburd.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse