Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Vady výrobku - anglicky

Vady výrobku - anglicky


Kategorie: Výrobek, Nauky o anglickém jazyce, Ekonomické cizojazyčné práce

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Žďár nad Sázavou Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Studentská 1, 591 01 Žďár nad Sázavou, Žďár nad Sázavou

Charakteristika: Krátká práce v angličtině zmiňuje možné vady zboží, popisuje možnosti opravy v záruční době a mimo ni a nakonec autorka uvádí vlastní zkušenost s vadou pneumatiky.

Obsah

1.
Příčiny vad
2.
Záruka
3.
Vlastní zkušenost

Úryvek

"Defects

Mostly the defect is mechanical. That means the product wasnt made from quality material or was made with faults or missing parts. Also it can be scratched, worn-out, cracked..
According to the Czech law system the manufacturer’s warranty is 2 year for most of the selling goods. When something happens with purchased product, the seller has to repair, exchange the product or pay money back to the customer but It´s always not so easy.
When 2 years warranty expire, we can repair it by ourselves or call the service (plumber, engineer, carpenter or auto mechanic).
When we apply for warranty, we will need faulty product, receipt, guarantee certificate.
My last defect i had to face was flat tire. I had to stop my car and i think about a good solution. It´s a hard job so I decided to call my boyfriend. He changed the tyre and i could continue my journey. It was quite funny in the end."

Poznámka

Rozsah práce činí cca 1/3 strany.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x508830cb4d70c.zip (7 kB)
Nezabalený formát:
Vady_aj.doc (28 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse