Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Vatikán - zajímavosti

Vatikán - zajímavosti


Kategorie: Zeměpis

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Gymnázium Jiřího z Poděbrad, Poděbrady, Studentská 166, Poděbrady

Charakteristika: Referát se snaží doplnit k základním informacím o nejmenším státu světa i nějaké zajímavosti. Jak je to ve Vatikánu s penězi? Či s dopravou? A věděli jste, že se ve Vatikánu i sportuje? Na tyto vše otázky dává referát odpověď.

Obsah

1.
ÚVODEM
2.
Nejzvláštnější bankovnictví
3.
Nejpodivnější dopisování
4.
Nejbarevnější armáda
5.
Vatikán a doprava
6.
Vatikán a sport

Úryvek

"Snímek 2
Vatikán byl založen roku 1929 na základě Lateránských smluv podepsaných kardinálem Pietro Gasparrim a premiérem Benitem Mussolinem, je to vnitrozemský suverénní městský stát, jehož území se skládá ze zděných uzavřených prostor uvnitř města Řím. Zaujímá rozlohu přibližně 44 hektarů. Vatikán není členem EU ani OSN. Státu vládne římský biskup - papež, který je volen na doživotí kardinály při konkláve. Vatikán má 572 občanů, z toho jen 32 žen. V samotném Vatikánu má stálý pobyt celkem 444 osob, z toho 223 vatikánských občanů. Občanství automaticky získává kardinál. Všechny řídící pozice jsou obsazovány kněžími. O chod Vatikánu se stará více než 3000 zaměstnanců žijících zejména v Římě. Úředním jazykem je latina. Hymna se jmenuje Inno e Marcia Pontificale (dá se stáhnout z internetu).
Snímek 3
Plán města, zajímavost – v jednom z cípů je soukromý heliport
Snímek 4
Vatikán má svou banku, která je naprosto unikátní. Nikomu se nezodpovídá, nepodléhá žádné kontrole, je to vskutku tajuplná instituce, i když se z ní současný papež František snaží přívlastek "nejtajnější a nejméně průhledné banky světa" sejmout. Ke konci minulého roku disponoval Istituto per le Opere di Religione, jak zní její přesný název, sumou 7,1 miliardy eur. To není mnoho. Bilanční sumy velkých západoevropských bank se pohybují ne-li v bilionech, tak ve stovkách miliard eur. Zatímco klienti se u běžných bank počítají minimálně v milionech, vatikánská banka jich má jen 18 900. Přes pět tisíc z nich představují katolické instituce, 13 700 pak fyzické osoby spojené nějakým způsobem s Vatikánem. Typicky kněží, současní či bývalí zaměstnanci a akreditovaní diplomaté. O služby se v bance stará 114 zaměstnanců. Mnohem veselejší epizodkou je vatikánský bankomat, který jako jediný na světě má všechny funkce v latině.
Snímek 5
Oficiální měnou je od roku 1999 euro, které nahradilo vatikánskou liru. Vatikán razí vlastní typ euromincí, jejich produkce je však přísně limitována. Díky tomu jsou mince, podobně jako vatikánské známky, vyhledávány sběrateli – stejně jako mince z října 2013, které budou naprosto unikátní:
Nápis vyhotovený kolem okraje mince obsahuje papežovo oblíbené motto Vidit ergo Jesus publicanum et quia miserando antque eligendo vidit, ait illi sequere me (Viděl tedy Ježíš výběrčího daní, a protože na něj hleděl se slitováním a vybral jej, řekl mu následuj mě. Tato slova údajně přiměla mladého Jorge Maria Bergoglia, který se později stal papežem Františkem, aby následoval Boha. Vatikán mince stáhl poté, co “překlep” vyšel najevo. Čtyři mince se přesto podařilo prodat, a tak se očekává, že budou mít jako rarity v budoucnosti vysokou cenu.
Snímek 6
Do Vatikánu denně dorazí několik tisíc dopisů, pozdravů, žádostí i otázek. Papež se dostane k vybranému zlomku většinou jen úředních listů. Výjimkou byl Jan Pavel II., který si nechával nosit dopisy od dětí a vtipná blahopřání. Všechny uchovával ve svém soukromém archivu, následně byly i zveřejněny.
Snímek 7
Ukázky dopisů."

Poznámka

Práce obsahuje obrázky o rozsahu cca 1 strany.

PRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x53d5f22377eaf.zip (2208 kB)
Nezabalený formát:
Vatik_n___zaj_mavosti.zip (2208 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse