Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Viktor Dyk: Zmoudření Dona Quichota

Viktor Dyk: Zmoudření Dona Quichota


Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s obsahem dramatu Zmoudření Dona Quichota českého spisovatele Viktora Dyka. Nejdříve uvádí stručnou charakteristiku díla, poté se věnuje popisu děje.

Obsah

1.
Charakteristika díla
2.
Popis děje

Úryvek

"Zmoudření dona Quichota je tragedie o pěti dějstvích, zpracovaná podle humoristického Cervantesova románu z počátku 17. století.
Šlechtic don Quichote de la Mancha žije v zapadlé španělské vsi. Přečetl mnoho rytířských románů a ty mu pomátly hlavu. Don Quichote zatouží také po činech. Sní o krásné paní Dulcinei, jejíž zjev jej za sebou vábí. Vezme zrezavělý meč a vypraví se k severu. S ním jde také zbrojnoš sedlák Sancha Panzu, jenž jede na oslovi. Jedou hledat Dulcineu. V pustinách Sierry Moreny vyslechne don Quichote nářek zrazeného milence a ženy zklamané láskou. Oba neštastní se sejdou a doufají v nové společné štěstí. Don Quichote cítí, že jeho srdce touží po Dulcinei. Za pusté noci se setká don Quichote s poustevníkem, který býval galejníkem, a s jeho pomocníkem. S nimi je mladá cikánka Dolores. Ta se vydává za Dulcinei. Cikánka mu řekla, že ho čeká ještě tři roky bloudění, než najde Dulcineu. Řekla mu to za polibek. Při polibku však Dolores pocítila čistou lásku dona Quichota. Když pak don Quichote odjede a její zpustlý společník ji chce objat, zhnusí se jí jeho mazlení a probodne ho. Don Quichote se chce v Barceloně účastniti zápasů pro slávu Dulcinei. Magister Carrasco, jenž ho marně zdržoval před odjezdem z domova, v přestrojení za rytíře Jasného Měsíce dona Quichota přemůže. Don Quichote musí nyní podle podmínky zápasu zanechat rok dobrodružného potulování světem a odjet domů. Dolores, která přišla za ním do Barcelony a sledovala zápas. Chystala se ověnčit dona Quichota za vítězství snítkou vavřínů. Jenže při zápase se don Quichote ohlédl po Dolores a to se mu stalo osudným. Jeho láska k Dulcinei zeslábla => i on zeslábl. Kůň pod ním klopýtl a don Quichote podlehl. Dolores pak odešla s jedním z diváků. Nyní nastává zmoudření dona Quichota. Vrátil se domů, pověsil meč. Ale život bez slávy je pro něj nezajímavý a tak onemocní. Magister ho léčí hudbou - marně. Konečně se odhodlává vyléčit ho skutečnou Dulcineou. Je to venkovanka, drsná, nehezká, už hodně stará. Don Quichote vystřízlivý. "Představoval jsem si vše jinak," pravil slábnoucím hlasem a umřel. Neměl sil, aby viděl svět reálně."

Poznámka

Práce obsahuje pravopisné chyby a překlepy.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x49a8175392012.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Dyk_Zmoudreni_Dona_Quichota.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse