Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Vítězslav Hálek: Děvče z Tater

Vítězslav Hálek: Děvče z TaterKategorie: Česká literatura do 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Děvče z Tater, jehož autorem je Vítězslav Hálek.

Obsah

1.
Vítězslav Hálek: Děvče z Tater

Úryvek

"Děvče z Tater
Hálek Vítězslav
Úvod knihy tvoří popis krásny tatranských hor. Samotné vyprávění začíná v okamžiku, kdy Katuška pase na horské louce, poskakuje a vesele si zpívá. Z protějšího dvora se do ní zamiloval syn sedláka Tomeš. Katušce se Tomeš také líbí, a tak se do sebe oba mladí lidé brzy zamilovali.
Kdesi v horách, kousek od vesnice, si našli malé místečko, chráněné před zraky vesničanů. Tam se scházejí a šeptají si, radují se a plánují společný život. Jednou jeli do města na trh. Katuška se v davu lidí ztratila a když nemohla najít nikoho z lidí, se kterými přijela, vydala se na cestu domů sama.
Dohonil ji vůz, ze kterého se na ni usmíval pohledný mladík. Katuška se ho zeptala, jestli jede k nim do hor, a mladík přisvědčil a pozval ji k sobě na vůz. Cestou jí vyprávěl o tom, jak se vydal do světa a že ho do Tater vede touha po horách. Katuška mladíkovi nabídla, aby přespal u nich doma.
Tomeš mezitím Katušku marně hledal ve městě. Přijel domů a hned šel k ní. Když uviděl, že je u nich nějaký cizí host, zarmoutil se, když viděl, jak Katuška zbožně naslouchá jeho vyprávění o světě. Mladík zůstal ve vesnici několik dní, chodil na výlety a procházky do okolí vesnice, a po několika dnech opět odjel.
Tomeš si myslel, že mu Katuška byla nevěrná. Přestal za ní často chodit a raději se jí vyhýbal. Jednoho dne však přišla hrozná bouře a Katuška se potřebovala dostat přes řeku. Přišla za Tomešem, aby ji převezl. Tomeš souhlasil a oba nasedli do loďky. Řeka byla rozbouřená, ale Tomeš přesto uprostřed proudu schválně upustil veslo.
Loďka už se nedala ovládat a po čase uvízli na skále uprostřed řeky. Tomeš myslel, že Katuška je mrtvá, a tak mluvil nahlas o tom, že se chystá ukončit svůj i Katuščin život skokem do řeky. V té chvíli se Katuška probrala z bezvědomí a padla Tomešovi kolem krku. Všechno slyšela a přesvědčila ho, aby to nedělal. Také mu dokázala jeho zbytečnou žárlivost. Oba se nakonec zachránili a začali chystat svatbu."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51a1d4d9c9998.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
V_Halek_Devce_z_Tater.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse