Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Vítězslav Nezval: Manon Lescaut

Vítězslav Nezval: Manon Lescaut


Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce velmi stručně popisuje děj veršovaného dramatu Manon Lescaut od českého spisovatele Vítězslava Nezvala.

Úryvek

"Rytíř des Grieux se svým přítelem Tibergem se zastaví v Amienesu, aby si zde chvíli odpočinuli, když jsou však na odjezdu přijíždí dostavník z Arrasu a v něm je Manon, která svou krásou uchvátí rytíře des Grieuxe. Manon mu však zdělí, že se má stát jeptiškou a vstoupit do kláštera.
Přesto jí rytíř vyzná lásku a poprosí jí, aby zůstala alespoň jeden den. Při noční vycházce potkává Manon prokurátora Duvala, který je také uchvácen její krásou a daruje jí krásný šperk Manon ho pozve k podvečernímu setkání, přestože je zamilovaná do Grieuxe. Ten jí vyčítá, že přijala dárek od jiného, ale její čin jí odpouští.
Manon s des Grieuxem odjíždí do Paříže a nejímají si společný byt. Ale jejich situace je ztížená nedostatkem finančních prostředků a tak Manon přijímá Duvala a jeho dary, když se to des Grieux dozví je nešťastný, ale znovu Manon odpouští. Jeho přítel Tiberge mu však tvrdí, že ho Manon nemiluje a tak od ní des Grieux odchází, aby se stal mnichem.
Manon rytíře vyhledá a ospravedlňuje se. Des Grieux se sni vrací zpět, aby začali od znova. Společně vytrestají Duvala, kterému Manon vrací všechny jeho šperky, kterými si ji kupoval. Přesto Manon neodolá pozvání Duvalova syna na operu a rytíř začiná mít zase pochybnosti. Tiberge není nadšen z jejich lásky a tak na Manon připraví lest. Manon je zatčena a odsouzena k vyhnanství kde je des Grieux doprovází.
Přesto i na lodi o ni muži jeví zájem a tak jí rytíř musí bránit. Jeho snaha je marná, jelikož Manon je těžce nemocná, umírá a vyznává mu lásku."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x49d7c8282ff9a.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
V_Nezval_Manon_Lescaut.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse