Seminarky.cz > Studijní podklady > Výpisky z knih, recenze > > Vlasta Čiháková: Osobnosti českého malířství

Vlasta Čiháková: Osobnosti českého malířství


Kategorie: Umění/hudba

Typ práce: Výpisky z knih, recenze

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce charakterizuje obsah knihy Osobnosti českého malířství a dodává příklady osobností, jejichž životopisné údaje kniha zahrnuje.

Obsah

1.
Vlasta Čiháková: Osobnosti českého malířství

Úryvek

"Osobnosti českého malířství

Autor: Vlasta Čiháková

Nakladatelství: Fragment, Praha, 1995, 1. vydání, 64 stran, ISBN 80-85768-43-7

Autoři a ilustrátoři se zaměřili na téměř 50 známých osobností českého malířství, kteří se proslavili v průběhu několika set let jak svými činy, tak svými malířskými díly.

Mezi nejstarší osobnosti českého malířství by se dali zařadit například Mistr Vyšebrodského oltáře (životopisná data nejsou uvedena, strana 5), Mistr Theodorik (životopisná data nejsou uvedena, strana 6) nebo Mistr Třeboňského oltáře (životopisná data nejsou uvedena, strana 8). Mezi ty nejmladší se dají zařadit například Jiří John (1922 - 1972, strana 60), Čestmír Kafka (1922 - 1988, strana 61) nebo Václav Boštík (1913 - …, strana 62).

U každé osobnosti českého malířství je uveden krátký životopisný medailónek, vzhledem k počtu vybraných osobností autoři nemohli uvést plná životopisná data. Osobnosti českého malířství nebyly autory vybírány napříč státy, územními jednotkami nebo dokonce i kontinenty, protože se na českém území vyskytovaly v dostatečném množství. Autoři pak měli velmi těžký úkol, jaké osobnosti do knihy vybrat.

Knihu doprovází vyobrazení jednotlivých historických osobností a případně i vyobrazení těchto osobností v historických souvislostech na různých grafikách a vyobrazení.

Vybrané osobnosti jsou také různé národnosti, náboženského vyznání a politické příslušnosti. Tyto součásti se často projevily ve stylu jejich veřejného projevu a malířské činnosti v průběhu jejich dlouholetých praxí. Knížka je pohledem na galerii českých malířů, tak jak si ji v dějinném sledu předávali z generace na generaci myšlenky i způsob výtvarného vyjádření. Záměrem autorů nebylo uvádět vyčerpávající výběr malířských osobností, spíše poskytnout čtenáři přehled o základních hodnotách českého malířství, tak jak je nahlížíme v současné situaci."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51cb0b5224dbd.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
V_Cihakova_Osobnosti_ceskeho_malirstvi.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse