Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Windsurfing - anglicky

Windsurfing - anglicky


Kategorie: Angličtina

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Stručný referát v anglickém jazyce pojednává o windsurfingu. V úvodu autor zdůvodňuje výběr tématu. Poté popisuje samotné pomůcky, které jsou potřeba k tomuto sportu. Další část patří jeho historii a výčtu míst v České republice, kde se dá windsurfovat.

Obsah

1.
Téma windsurfing
2.
Pomůcky
3.
Z historie
4.
Místa sportovního vyžití

Úryvek

"I have decided to write about my favourite hobby. It is called windsurfing. I would like to introduce this sport to you and tell you something about its history and about places, where you can surf in the Czech republic.
Windsurfing is a surface water sport that combines both sailing and surfing and uses a one-person craft called a sailboard. The basic sailboard is composed of a board and a rig. The board is usually two or three meters long and each board has its specific displacement of water. The rig comprising a mast, a wishbone boom and a sail is connected to the board by a free-rotating joint. The sail is placed on a mast and stretched by a wishbone boom. The sail area can range from less than 3 m2 to more than 12 m2. The area of the sail depends on the intensity of the wind and on the skill of the sailor. But windsurfers use more equipment than only a board and a sail. They use also neoprene clothing to prevent themselves from cold water, gloves to protect their fingers, harnesses, lifejackets, neoprene shoes etc."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4bd31465ba093.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Windsurfing.doc (27 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse