Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Zdeněk Galuška: Slovácko sa súdí aj nesúdí

Zdeněk Galuška: Slovácko sa súdí aj nesúdí


Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce stručně seznamuje s několika příběhy z knihy Zdeňka Galušky Slovácko sa súdí aj nesúdí. Dále obsahuje úryvek, stručné hodnocení jazyka knihy a autorův názor na ni.

Obsah

1.
Obsah díla
1.1.
Šlahačka
1.2.
Hlt za tři grajcary
2.
Jazyk a dílo
3.
Úryvek
4.
Vlastní názor

Úryvek

"Hlt za tři grajcary
Strýcové se jednou sešli na pálení slivovice. Během popíjení a koštování si povídali a vzpomínali na nerozlučnou dvojku Juru Frgála a Vincka Frgála. Jednoho času dělali 'pohřební službu' – jezdili do blízké vesnice pro prázdné truhly. Když jednou pršelo, tak si Vincek usmyslil, že zatímco Jura ovládá koně, on si vleze do prázdné rakve, aby nezmokl. Po cestě na truhlu nasedli muzikanti, aby se svezli. Vincek chtěl zjistit, jestli stále prší, a tak vytáhl z rakve ruku. Muzikanti si mysleli, že je to mrtvola a s křikem utekli.
Každým rokem také chodívali pálit slivovici, nikdy ovšem dohromady. Vždy každý sám za sebe. Při návratu si Jura chtěl od Vincka za tři 'grajcary' koupit hlt. Tak si navzájem ochutnávali, až jim nic nezbylo. Potom se divili, kam se všechna slivovice poděla.
Jazyk a dílo:
Kniha je sbírkou příběhů a zážitků, které autorovi vypráví stařeček Pagáč. Jsou to příběhy z běžného vesnického života, o sousedských hádkách, o rvačkách na hodech. Sbírka je psána nářečím, takže se čtenář mnohokrát výrazům zasměje (pazúry – ruce nebo drápy, škňúřit – šklebit, nascípaný – nemocný)."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4676a84cde6be.zip (7 kB)
Nezabalený formát:
Slovacko_sa_sudi.doc (34 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse