Zlodějka knih


Kategorie: Americká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: Gymnázium, Soběslav, Dr. Edvarda Beneše 449/II, Soběslav

Charakteristika: Práce obsahuje stručný rozbor knihy Zlodějka knih, která je obdivována čtenáři po celém světě. Nakonec obsahuje i názor čtenářky.

Obsah

1.
Obsah díla
2.
Doba a prostředí
3.
Postavy
4.
Citát
5.
Názor

Úryvek

"Zlodějka knih
Autor: Markus Zusak
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2009
Obsah: Liesel Memingerová se každý večer budí ze strašlivých snů v německém městečku Molchingu na Himmelstrasse. Hlavním důvodem je ztráta mladšího bratra, který zemřel při společné cestě vlakem k adoptivním rodičům Rose a Hansovi Hubermannovým. Dívka také neustále uvažuje o své pravé matce, kterou už nejspíš nikdy v životě neuvidí. Uklidňujícím prostředky jsou pro ni kradené knížky. První získá při cestě vlakem do Mnichova a s čtením jí pomáhá Hans Hubermann. Ve škole totiž nejdříve hrozně zaostává, neumí číst ani psát. Ve sportu vcelku vyniká, protože stačí hrát fotbal na Himmelstrasse s kluky a hlavně se svým nejlepším kamarádem Rudym. Všechno jde dobře, Liesel začíná nový život v cizím městě a pomáhá Rose s praním prádla pro bohaté obyvatele města. Jednoho dne se u nich doma objeví židovský boxer Max Vandenburg, který se po nějakou dobu skrývá před nacisty ve sklepě rodiny Hubermannů. Podat Židům pomocnou ruku, bylo v době nacistického Německa nemyslitelné, jelikož při tomto faktu šli lidé ihned na smrt. Hans si všechno uvědomoval, ale plnil hlavně slib, který dal za 1. světové války svému kamarádovi, který mu zachránil život. Max se rychle spřátelí s Liesel. Oba společně s Hansem čtou další kradené knihy. Děvče také velmi často chodí na návštěvu k paní Hermanové, manželce samotného starosty, pro prádlo a navštěvuje její knihovnu. Když jí pak paní starostová oznámí, že už nemají peníze na to, aby si nechávali prát prádlo. Liesel chodí do knihovny tajně a krade výtisky s pomocí Rudyho. Nastává čas bombardování Německa. Lidé se uchylují do sklepů a čekají, že jejich město nebude zasaženo. Několikrát se musejí skrýt i Hubermannovy a Liesel zachraňuje celou situaci čtením. Vždycky jejich město přežije. Ale bomby zasáhnou město v osudnou noc. Nikdo nic netuší a jediný kdo přežije je Liesel, protože si tajně četla ve sklepě. Když zjistí, co se stalo, lituje svého chování k Rudymu, protože k němu cítala něco víc než jen pouhé kamarádství.
Doba a prostředí: 2. světová válka, ulice Himmelstrasse, německé městečko Molching
Postavy: Smrt (vypravěč), Liesel Memingerová, Rudy Steiner, Hans Hubermann, Rosa Hubermannová, Max Vandenburg, paní Hermannová, Michael Holtzapfel, Frau Holtzapfelová
Citát: Asi by bylo spravedlivé říct, že za ty roky Hitlerova panování nedokázal nikdo Fuhrerovi sloužit věrněji než já. Lidi nemají takové srdce jako já. Lidské srdce je čára, ale moje je jako kruh, a já mám nevyčerpatelnou schopnost být v pravý čas na správném místě.
str. 469
Názor: Tato kniha se mi velice líbila. Hlavně mě uchvátila postava vypravěčky- Smrt. Celkově příběhy, které se týkají naší historie, konkrétně právě 1. nebo 2. světové války mě zajímají. Jediné co mě zklamalo, že Smrt prozradila některé věci už na začátku samotného díla, a tak se nestalo nic moc překvapivého."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x53fed01d406d7.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Zlodejka_knih.doc (29 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse