Seminarky.cz > Čtenářský deník > Slohové práce > > Zoologická zahrada Liberec - slohová práce

Zoologická zahrada Liberec - slohová práce


Kategorie: Referát

Typ práce: Slohové práce

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Slohová práce je ukázkou referátu popisujícího veřejné místo, konkrétně se jedná o zoologickou zahradu v Liberci. Autorka ZOO velmi stručně charakterizuje, uvádí vzácné druhy zvířat, které v ní lze spatřit a také seznamuje s programem pro veřejnost. Součástí práce je osnova referátu.

Obsah

1.
Osnova referátu
2.
Seznámení se zoologickou zahradou
3.
Šimpanzi
4.
Vzácné druhy
5.
Chov ploutvonožců
6.
Návrat zvířat do volné přírody
7.
Program pro veřejnost
8.
Dětské atrakce
9.
Závěr

Úryvek

"Milí čtenáři, na základě mého sezónního zaměstnání v Zoologické zahradě v Liberci jsem se rozhodla vám o ní sdělit základní informace a snad i nějaké perličky ze zvířecího prostředí.

Liberecká zoologická zahrada je nejstarší zahradou původního Československa. Rozkládá se v klidné části Liberce na rozloze třinácti hektarů. K vidění je zde více jak 170 druhů zvířat. O celkovém počtu 955 kusů. Přes jednu třetinu z nich je zařazeno v různých evropských záchovných programech, které se snaží chránit druhy před ohrožením vyhubením.

Liberecká ZOO se pyšní největší chovnou skupinou šimpanzů v České republice. Tyto velice šikovné opice můžete spatřit za každého počasí v jejich venkovním výběhu, protože i přes zimu jsou pouštěni ven.

Je zde k vidění spousta vzácných druhů zvířat, které v jiných zoologických zahradách České republiky nespatříte. Určitě se vám budou líbit. Je to například bílá forma tygra indického, který má bílou srst s černými pruhy a výrazně modré oči. Dalším takovým druhem je dravec chimango falklandský, který je ve volné přírodě již takřka vyhuben a osel somálský, kterého již dnes ve volné přírodě také není možné jen tak spatřit, ovšem liberecké ZOO se úspěšně daří jeho rozmnožení. Poslední mládě osla somálského se narodilo 15. srpna tohoto roku, a je to sameček jménem Shaq. Mimo dvě japonské ZOO je Liberec jediným místem, kde lze spatřit takina čínského. Během tří let, se zde podařila odchovat dvě mláďata. Sameček Golda, který je dočasně umístěn v Zooparku v Chomutově a samička, která na své jméno pro zatím čeká.

Na vysoké úrovni je u nás i chov ploutvonožců, konkrétně potom lachtana hřivnatého. V červenci 2005 se samičce Líze a samci Nikovi narodila samička Maravilla (ze španělštiny zázrak). O těhotenství Lízy se vůbec nevědělo, a proto narození malé slečny bylo opravdu překvapení.

Jedním z poslání ZOO je navracet odchovaná zvířata zpět do volné přírody. Konkrétně orlosup bradatý je v Liberci úspěšně odchováván a poté vypouštěn v Alpách na svobodu, za pečlivého dozoru odborníků.

Prohlídka zoologické zahradě trvá asi tři hodiny. Denně od půl jedenácté a tří hodin odpoledne je v dolní části možné vidět komentované krmení lachtanů. A ve čtyři hodiny krmení tučňáků. V horní části se za příznivého počasí koná ve dvě hodiny krmení a cvičení slonů. Terén celé ZOO je dobře přizpůsoben pro maminky s kočárky a pro handicapované návštěvníky. Ovšem se psy je vstup do areálu zakázán. Ze zkušenosti ale vím, že s malým plemenem, které necháte v tašce, a nebude nikde pobíhat, vás dovnitř určitě pustí."

Poznámka

Délka čistého textu (bez osnovy) je cca 1 strana.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4dc2aaf58ea55.zip (12 kB)
Nezabalený formát:
Zoologicka_zahr_Liberec_sloh.doc (41 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse