Zrak


Kategorie: Biologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce formou souvislého textu seznamuje s některými ze základů stavby oka, a principů jeho fungování.

Obsah

1.
Úvod
2.
Princip fungování oka
3.
Ochranné mechanismy
4.
Kostěná ochrana
5.
Automatické reakce
6.
Spojivková blána, slzy
7.
Jak zaostřit obraz
8.
Rohovka
9.
Duhovka

Úryvek

“Oko připomíná v principu filmovou kameru – vepředu je systém čoček, které shromažďují a soustřeďují světelné paprsky; duhovka působí jako clona; a konečně sítnice plní funkci filmu, na který se obrazy promítají a zachycují. Čočky očí mají dokonce i své kryty – oční víčka. Nicméně jeden rozdíl tu přece jen existuje – na rozdíl od filmu totiž můžeme sítnice využívat stále znovu a znovu, zachycovat na ni po celý život každou sekundu nejméně deset různých obrazů.
Bezpečnost očí zvyšuje to, že jsou částečně zanořeny do kostních důlků v lebce. Oční důlky jsou vystlány tukovou vrstvou, která tlumí otřesy a vytváří zvlhčený povrch , v němž se oční bulva snadno otáčí. O její pohyby se stará šest speciálních okohybných svalů, které ji také bezpečně udržují na správném místě.

Další ochranný mechanismus oka i související zranitelné nervové zrakové tkáně představují automatické reakce. Náhlé záblesky intenzivního světla, hlasité zvuky, prudké pohyby v blízkosti očí a dokonce i ulpění částice prachu nebo nečistoty na očních řasách – to vše má za následek okamžité a automatické prudké semknutí očních víček. V této pozici pak vytvářejí jejich vazivové plochy na oku vodotěsný i vzduchotěsný kryt.

Od jednoho víčka ke druhému je oko „zapečetěno“ ve spojivkové bláně, která vystýlá i vnitřní plochy víček. Je to průhledná membrána, která zachycuje vše, co snad projde výše zmíněnou první linií obrany. Je trvale zvlhčována tenkou vrstvou mírně mastných slz , produkovaných slznými žlázami nad okem a rozprostíraných po povrchu mrkajícími víčky. Jakékoli podráždění a přítomnost cizího tělesa v oku – stejně jako velký smutek či naopak radost – vyvolá zvýšenou produkci slz. V slzách je navíc obsažena i speciální látka s mírnými protibakteriálními účinky (tzv. lysozym), který poskytuje očím další obranné schopnosti proti nejrůznějším mikroorganismům pohybujícím se ve vzduchu."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: biox0008.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
Zrak.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse