Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Zuzana Francková: Osudová láska

Zuzana Francková: Osudová láska


Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tento text podrobně popisuje děj románu Osudová láska od Zuzany Franckové.

Úryvek

"Zuzana Francková : Osudová láska
Tento román vypráví o studentce Ivě.
Ve škole jim zadal učitel ročníkovou práci a Ivana si vybrala rod Smiřických. Byl to poslední den ve škole a Ivana si sbalila všechny své věci a jela domů. Cestou začal autobus vydávat podivné zvuky a najednou byl v háji. Vystoupila, rozhodla se, že dojde do Kostelce sama a zkrátí si cestu přes les. Tam ovšem zabloudí a usne.
Vzbudila se, ale začalo pršet a Iva se rozběhla pryč z lesa.V tom spatřila holku, která je podivně oblečená. Šla k ní a vylekala ji tak, že dívka spadla hlavou na kámen. Iva ji vzala do náručí a odvedla ji do hradu, kde kdysi vládl rod Smiřických. Iva byla zmatená - neví, jak se dostala do 17.století.
Na hradě ji král poděkoval za záchranu jejich dcery Elišky a dovolil jí zůstat na hradě, jak dlouho bude chtít. Z Ivy a Elišky se staly nejlepší kamarádky, a dokonce byly jako nevlastní sestry. Toto přátelství vydrželo, i když Eliška onemocněla. Iva jí dala léky, které oni samozřejmě neznali a Eliška se uzdravila.
Eliška se zamilovala do kováře Jiříka, kterého jí Iva vymlouvá, ale později pochopila, že její láska k němu je tak silná, že se vymluvit nedá. A protože jim matka a otec nechtěli dovolit se vzít, rozhodli se utéct. Vše si dokonale naplánovali, jenomže když to udělali,chytili je. Elišku s Ivou matka nechala uvěznit v pokoji a jejich služku a Jiříka dá zavřít. Eliščin otec si nechal poslat výpověď, aby zjistil jak to doopravdy bylo, ale později umírá. A tak je tomu už 16 let, co jsou uvězněni, až jednou Eliška dostane nabídku k sňatku, jestliže se rozhodne toto přijmout, on ji za to vysvobodí. Eliška po úvaze všech možností řekne ano. On přijde a osvobodí je a odveze k sobě na hrad, kde je jejich svatba. Po nějaké době se o nich dozví Eliščina matka a na příkaz jí chce zpět. Eliška se začíná divně chovat a její muž umírá. V tom se Iva vzbudí v lese, ale vše je nějaké divné. Co se stalo? Zdálo se jí to? Ale jestli to bylo tak, proč je teď ostříhaná? Rozběhne se radši domů a později v knihovně zjišťuje, že hrad ve kterém byla. Byl vyhozen do povětří a Eliška v něm zemřela."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x49a8eb688f6e9.zip (14 kB)
Nezabalený formát:
Franckova_Osud_laska.doc (61 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse