Seminarky.cz > diskuse k úvodníkům » Jak se žije ve studovně...

Jak se žije ve studovně...

Asi vás zarazil zvláštní název tohoto článku, ale ono tomu tak skutečně je! Studovna a její obyvatelé si žijí svým autonomním životem a přesto v určité tiché pospolitě. Každý z jiného důvodu přichází těžit a zpracovávat informace. V České republice funguje bohatá síť knihoven, které vedle hlavní služby – půjčování knih - také některé provozují studovny, v nichž lze vskutku poznat a zažít mnoho příjemnoho a krásného. Nemáte-li doma dostatek klidu na učení, pak studovna je tím pravým místem.

Tímto krátkým úvodníkem bychom vás chtěli nalákat k návštěvě blízké knihovny. Průběžně vám budeme představovat zajímavé knihovny z celé republiky. Ti z vás, kteří už nějakou knihovnu a její studovnu navštěvujete, snad jen utvrdíme ve správném konání.
Naši procházku začneme v Klementinu Národní knihovny v Praze. Snad nám to mimopražští prominou, ale podle našeho názoru nelze snad ani jinak začít. Klementinum nabízí desítky studijních míst, bohatý knihovní fond, skvělý přístup knihovníků a knihovnic, bezplatný přístup do mnoha kvalitních databází a mnoho dalších. Kromě výše uvedeného se tu také konají koncerty, přednášky, svatby, besedy se zajímavými lidmi, často také jistě slýcháváte o meteorologických rekordech, které se právě zde zaznamenávají.
Atmosféra všeobecné studovny, která tvoří jen část Klementina, starobylého Klementina je vskutku úchvatná. Vstupujete do sálu, který dříve sloužil jako refektář koleje Tovaryšstva Ježíšova. Prostor letního refektáře jezuitské koleje u sv. Klimenta vznikl v poslední třetině 17.století za podílu italského architekta Carla Luraga a stavitele Domenika Orsiho, později Franceska Luraga. Výzdobu sálu tvoří vedle bohaté štukatury rozsáhlé plátno Svatba v Káni galilejské od Christopha Tausche dle návrhu Andrey Pozza z roku 1710 a na straně u vchodu freska Kristus v Betánii (Návštěva Krista v domě Marie a Marty) od Ignaze Raaba z roku 1738.
Před freskou stojí šest metrů vysoká rokoková kachlová kamna s vyobrazením sv. Ignáce z Loyoly a dalších jezuitských světců postavená v roce 1762. Dřevěné pseudobarokní knihovny z roku 1914 umístěné pod Tauschovým obrazem pocházejí ze zámeckého sídla operní pěvkyně Emy Destinnové ve Stráži nad Nežárkou. Refektář dosud slouží jako studovna od přestavby knihovny architektem Ladislavem Machoněm roku 1929.
Klementinum, historické centrum české vzdělanosti a inteligence, zkrátka stojí za návštěvu pro všechny, kteří se zajímají o historii, vědu a umění. Studenti, badatelé a čtenáři sem přicházejí nejen se vzdělávat, ale také se setkávat s kamarády, zajímavými lidmi vůbec. Časem možná zjistíte, že vás studium díky této studovně začne více bavit!

Zdroj: web Národní knihovny NKP.cz.

datum: 13.07.2009 | autor: Seminárky.cz

»» kompletní seznam úvodníků

Diskuse