Seminarky.cz > diskuse k úvodníkům » Proč chránit informace i v mobilních telefonech?

Proč chránit informace i v mobilních telefonech?

Používání mobilních telefonů a „chytrých“ telefonů čili smartphonů je dnes vcelku běžnou záležitostí. Zvlášť popularita smartphonů je stále více na vzestupu. Usnadňují nám komunikaci, ale zároveň se mohou stát i předmětem krádeže či ztráty. Co Vás poté bude bolet více? Cena mobilu nebo informace v něm uložené (kontakty, kalendář apod.)?

Důvěrné informace

Využíváte mobil pro elektronické bankovnictví nebo pro nákupy v e-shopech? Soukromé informace můžete mít uloženy nejen v samotném mobilu, ale i v externích paměťových kartách o vysoké kapacitě. Obecně platí, že čím více s mobilním telefonem pracujeme, tím více nás může poškodit jeho ztráta a to zejména, pokud padne do rukou podvodníka. Obsah mobilního telefonu může být kompromitován i v případě, že si do něj nainstalujeme podvodnou aplikaci nebo dovolíme (např. při prohlížení webů nebo práci s přílohami e-mailu) spuštění škodlivého kódu – malwaru. Ty mohou kromě krádeže informací uživatele poškodit např. i tím, že nepozorovaně odesílají SMS zprávy na speciálně tarifikovaná čísla.
Zahraniční statistiky ukazují, že na amerických letištích, v britském metru nebo taxících uživatelé každý rok zapomenou statisíce mobilů. Vzhledem ke způsobu používání hrozí v případě telefonů mnohem větší rizika než u jiných přenosných zařízení, notebooků a tabletů. Navíc nechráněný chytrý telefon ani není nutné krást – existují pomůcky, které stáhnou jeho obsah přes rozhraní Bluetooth i na určitou vzdálenost.

Jak se tedy chránit?

Minimální prostředek pro ochranu mobilního telefonu pro případ krádeže představuje heslo, přesto však většina uživatelů nepoužívá ani tuto nejjednodušší formu zabezpečení přístupu. Dále se vyplatí zjistit, zda vaše zařízení a systém nenabízí možnost celý obsah nebo alespoň složky se zvlášť citlivými informacemi zašifrovat. Pokročilejší vrstvu ochrany představují specializovaná řešení, která umožní ztracený telefon vzdáleně zablokovat pomocí SMS zprávy. Po jejím přijetí se zařízení uzamkne a může být odemčeno pouze pomocí zvláštního kódu. Jedním z takovýchto řešení je třeba Mobile Security 9 od společnosti Kaspersky Lab. Na českém trhu je k dostání u PCS spol. s r. o., divize DataGuard. Aplikace je k dispozici pro platformy Android, BlackBerry, Symbian a Windows Mobile. Umožňuje ze ztraceného nebo ukradeného mobilního telefonu vzdáleně smazat data, zablokovat ho nebo dokonce určit jeho aktuální polohu pomocí GPS. Další možností je zvolit službu, která v případě krádeže umožní obsah smartphonu (nebo jeho část) také vzdáleně vymazat. Ochranný software může na zablokovaném zařízení komplikovat i výměnu SIM karty. Pro zloděje nebo nálezce je pak problém takové zařízení nějak zpeněžit nebo dále používat, a vzrůstá tak pravděpodobnost, že se vrátí k původnímu vlastníkovi.

Zkušební verzi řešení Kaspersky Mobile Security 9 si lze stáhnout na webu www.kaspersky.cz

datum: 01.12.2011 | autor: Seminárky.cz

»» kompletní seznam úvodníků

Diskuse