Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > George Orwell: Farma zvířat

George Orwell: Farma zvířat


Kategorie: Evropská literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Jedná se o kratší recenzi slavné knihy George Orwella Farma zvířat. Neobsahuje děj knihy, ale jen vysvětluje některé alegorie a symboly.

Obsah

1.
Okolnosti vzniku knihy
2.
Vysvětlení určitých momentů

Úryvek

"Farma zvířat - George Orwell
Orwellova Farma zvířat vznikala za 2. světové války. Po značných problémech s britskými nakladateli, kteří si tuto ostře kritickou bajku nejprve nedovolovali vytisknout, vyšla až v roce 1945(u nás byla od roku 1946 zakázaná). Dílo se ihned stalo bestsellerem.
Kniha je reakcí na totalitní způsob vlády. Podobnost systému na farmě s politickým systémem států bývalého Sovětského svazu je zřejmá. Všechny situace a postavy jsou dokonalými metaforami těch socialistických. Tak na příklad pašík Napoleon, vychytralá, vůdčí postava s výtečnou schopností ovlivňovat ostatní, která si nakonec porobí všechny obyvatele farmy. Kohopak nám tento tlusťoučký savec připomíná? Orwell jím chtěl nejspíše alegorizovat sovětského vůdce Stalina. Ostatní prasata, Napoleonovi nejbližší pomocníci zobrazují vysoce postavené soudruhy. Dalším příkladem podobnosti postav mohou být lidé z okolí farmy, odpůrci revoluce na farmě neboli kapitalističtí nepřátelé, nebo dále také Napoleonem vycvičení krvelační psi mohou připomínat sovětskou policii, stádo ovcí představuje lehce ovlivnitelný dav, hřebec Boxer je ukázkou typického socialistického, pracovitého a poslušného dělníka. Není divu, že si mnohdy v průběhu četby pod jmény zvířat vybavíte spíše lidské postavy.
Zdá se, jakoby celý děj byl obrázkem dějin jednoho komunistického státu od jeho vzniku (revoluce) až po zhroucení systému. Tento vývoj je v knize velmi bravurně popsán. Zvířata chtěla změnu, nesnášela svého farmáře a tak se rozhodla pro revoluci. Ta se také brzy uskutečnila a zvířata farmáře vyhnala. Nejprve šlo vše hladce, všichni obyvatelé farmy si byli rovni a měli po čem toužili, ale netrvalo to dlouho a někteří se začali vyvyšovat nad ostatní. Byla to prasata. Ta udržovala ostatní dobytek ve strachu a lžích. Dokonce došlo i na veřejné popravy. V konečném důsledku se situace na farmě vůbec nezlepšila, ba dokonce se zvířata měla hůř než za dob farmáře. Co vám to připomíná?
Každá strana, snad dokonce i odstavec v sobě skrývá nějakou alegorii. V některých případech jí lze velmi snadno porozumět, jindy je zaobalená a velmi lehce přehlédnutelná. Otázkou zůstává proč Orwell používal metafory a podobenství, když mu v Anglii nehrozila cenzura. Podobenstvím chtěl zřejmě zjednodušit situaci v socialistických zemích, aby ji i lidé, kteří ji nepoznali na vlastní kůži, dokázali pochopit. Možná je to pouhé varování dalších generací. Pravdou je, že obojí se mu podařilo. Škoda jen, že do naší země se kniha nedostala o pár let dříve.
Dnešní čtenář obdivuje předvídavost autora. Některé rysy socialismu, jež ve Farmě zvířat popisuje, nebyli za jeho života známy a proto je jasné, že je velmi přesně domyslel.
K této předpovědi přidejme ještě dokonalý a jednoduchý jazyk a máme důvod, proč je kniha už více než půl století tolik oblíbená."

Poznámka

Práce obsahuje drobnou ilustraci.

PRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x45c9d82ec7036.zip (45 kB)
Nezabalený formát:
Farma_zvirat.doc (67 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse