Seminarky.cz > Studijní podklady > Výpisky z knih, recenze > > Alena Wagnerová a kolektiv: České ženy

Alena Wagnerová a kolektiv: České ženy


Kategorie: Dějepis

Typ práce: Výpisky z knih, recenze

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce přináší informace o knize České ženy Jany Wagnerové a kolektivu sledující osudy téměř 60 významných českých ženských osobností.

Obsah

1.
Alena Wagnerová a kolektiv: České ženy

Úryvek

"České ženy

Autor: Alena Wagnerová a kolektiv

Nakladatelství: Fragment, 1. vydání, 2003, Praha, 64 stran, ISBN 80-7200-777-7

Autoři a ilustrátoři se zaměřili na téměř 60 známých českých ženských osobností, které se proslavily v průběhu několika set let jak svými činy, tak svými rozmanitými osudy.

Mezi nejstarší osobnosti českého malířství by se daly zařadit například Kněžna Ludmila (kolem 850 - 921, strana 5), Abatyše Mlada (kolem 935 - 994, strana 6) nebo Anežka Přemyslovna (1211 - 1282, strana 7). Mezi ty nejmladší se dají zařadit například Jitka Válová (1922 - …, strana 61), Květa Válová (1922 - 1998, strana 61) nebo Eva Jiřičná (1939 - …, strana 62).

U každé české ženské osobnosti je uveden krátký životopisný medailónek, vzhledem k počtu vybraných žen autor nemohl uvést plná životopisná data. České ženy nebyly autorem vybírány napříč státy, územními jednotkami nebo dokonce i kontinenty, protože se na českém území vyskytovaly v dostatečném množství. Autor pak měl velmi těžký úkol, jaké osobnosti do knihy vybrat.

Knihu doprovází vyobrazení jednotlivých historických osobností a případně i vyobrazení těchto osobností v historických souvislostech na různých grafikách a vyobrazení.

Vybrané osobnosti jsou také různé národnosti, náboženského vyznání a politické příslušnosti. Tyto součásti se často projevily ve stylu jejich veřejného projevu i v soukromém životě v průběhu jejich dlouholetých praxí. Knížka je pohledem na galerii osobností českých žen. Záměrem autorů nebylo uvádět vyčerpávající výběr ženských osobností napříč stoletími, spíše poskytnout čtenáři přehled o základních hodnotách, které vyznávají známé ženské osobnosti, tak jak je nahlížíme v současné situaci."

Poznámka

obchodní akademie

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51a72e870e237.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
J_Wagnerova_et_al_Ceske_zeny.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse