Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Alois a Vilém Mrštíkovi: Maryša - literární rozbor k maturitě 17/22

Alois a Vilém Mrštíkovi: Maryša - literární rozbor k maturitě 17/22

Kategorie: Česká literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce obsahuje literární rozbor realistického dramatu Maryša od bratrů Mrštíků. Zahrnuje životopisy obou bratrů, seznamuje se zařazením díla do literárního kontextu i s jeho žánrovou charakteristikou. Informuje o použité kompozici, rozepisuje se o ději a představuje hlavní postavy. Rovněž se zmiňuje o záměru a tématech dramatu a v závěru si všímá jeho vlivu a inspirace pro jiná umělecká zpracování. Součástí textu jsou také dva komentované úryvky. Předchozí část série naleznete zde Gustave Flaubert: Paní Bovaryová - literární rozbor k maturitě 16/22 a následující zde Francis Scott Fitzgerald: Něžná je noc - literární rozbor k maturitě 18/22.

Obsah

1.
Alois Mrštík
2.
Vilém Mrštík
3.
Vydání
4.
Zařazení díla do literárního kontextu
5.
Žánrová charakteristika
6.
Kompozice
7.
Děj
8.
Témata
9.
Hlavní postavy
10.
Umělecké prostředky
11.
Autorův záměr
12.
Komentované úryvky
13.
Vliv díla

Úryvek

"Vilém Mrštík (14.05. 1863 Jimramov - 02.03.1912 Diváky u Hustopeče) byl český prozaik, dramatik, spisovatel, literární kritik a překladatel, představitel českého dramatu 19. století, mladší bratr Aloise Mrštíka.
Narodil se jako druhý ze čtyř synů chudého ševce v Jimramově. Studoval gymnázium v Brně a po neúspěšné matiště v Praze. Chtěl pokračovat ve studiích na malířské akademii, ale neměl dost finančních prostředků, a tak se věnoval právům. Studia však nedokončil a začal se věnovat literatuře a žurnalistice. Byl průbojnější než Alois a jeho díla byla na vyšší úrovni.
Spolu s manželkou Boženou se přestěhoval do Diváků u Hustopeče, kde bydlel v domku vedle školy, kterou spravoval jeho bratr Alois. Zde také spáchat 2.3.1912 sebevraždu.
Přispíval do několika literárních časopisů, například do Vesny, Moravské orlice, Zlaté Prahy, Lumíru, Národních novin či Národních listů. Spolu s bratrem Aloisem redigoval Moravskou revue.

Vydání: Drama Maryša bylo poprvé vydáno v roce 1894. Já jsem četla knihu, kterou vydalo Státní pedagogické nakladatelství v Praze jako druhé vydání.

Zařazení díla do literárního kontextu: Drama Maryša je považováno za jedno z vrcholných děl realistického dramatu 19. století, bylo tedy vytvořeno v období českého realismu. V té době u nás tvořil také například Karel Václav Rais, Josef Karel Šlejhar či Gabriela Preissová a Tereza Nováková. Byla to reakce na skvělá realistická díla světových spisovatelů, jako byl například Honoré de Balzac, Gustave Flaubert či Émile Zola.
Je to tragédie, ve které je silně vidět kritika venkova, jeho společnosti a především mravů a zvyků, které se zde neustále dodržují (jako například nucené sňatky kvůli penězům).

Žánrová charakteristika: Jedná se o sociální drama ze soudobého vesnického života, žánrem tragédie.
Je zde vidět střet milostného citu, předsudků a peněz v tragickém osudu dívky ze slovácké vesnice, donucené rodiči k sňatku s mužem, kterého nemiluje.

Kompozice: Děj sociálního dramatu Maryša se odehrává chronologicky, v reálném čase a na reálném místě (děj se odehrává v nejmenované slovácké vesnici, někdy se ale spekuluje o tom, že jsou to Těšany).
Kompozičně je rozdělena do pěti jednání se stavbou klasického dramatu (expozice, kolize, krize, peripetie a katastrofa).

Děj: Děj se odehrává na moravské vesnici, kde se dodržují staré zvyky a mravy, které však mnohdy stojí lidem ve štěstí. I přesto jsou dodržovány a ctěny více než lidské štěstí a opravdová láska.
Zámožný a lakotný sedlák Lízal chce provdat svou jedinou dceru Maryšu za staršího ovdovělého statkáře mlynáře) se třemi dětmi, který svou minulou ženu utrápil k smrti. Vše dělá s vidinou lehce získaných peněz a nikoli kvůli štěstí své dcery. Maryša je ale zamilovaná do chudého, ale slušného chalupníka Francka, který ji také velmi miluje a chce si ji vzít. Maryše jeho prostý původ ani špatná finanční situace nevadí, protože ví, že by s ním byla šťastná. Jejímu štěstí ale stojí v cestě rodiče, kteří své dceři vybrali jiného ženicha a snaží se jí namluvit, že pro ni chtějí jenom to nejlepší, protože vědí, že by ji její Francek nedokázal uživit a ona by nakonec skončila v bídě a navíc nešťastná. Chytrá Maryša ale ví, o co jejím rodičům skutečně jde a odmítá si Vávru vzít jenom pro peníze."

Poznámka

Literární rozbor vytvořen pro novou podobu státní maturity z literatury.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera21017
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse