Seminarky.cz > Životopisy > > > Andy Warhol

Andy Warhol


Kategorie: Umělecké obory

Typ práce: Životopisy

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce je překladem anglického textu. Věnuje se životu Andyho Warhola, způsobům, kterými svět uchopoval a díval se na něj, i vlivům, které se odrážely v jeho tvorbě. Závěr ukazuje ambivalentní postoj společnosti k životu, i tvorbě tohoto malíře. U nás najdete také anglickou verzi tohoto životopisu: Andy Warhol - anglicky

Obsah

1.
Dětství
2.
Začátky
3.
Co zobrazoval
4.
Deník
5.
Události, které ovlivnily tvorbu
5.1.
Studium
5.2.
Undergroundová filmová scéna
5.3.
Matka
6.
Jak se lidé o jeho životě vyjadřují

Úryvek

“ Prvním aspektem, který významně ovlivnil Warholův život byl zápis a dokončení Carnegie Institute of Technology s bakalářským titulem v ilustrovaných návrzích. Po ukončení školy se přestěhoval do New Yorku, kde jeho život začal vzkvétat. Několik let žil s Philipem Pearlsteinem, se kterým se setkal na škole. Warhol, svým vzděláním zaměřen na design, se rozhodl vstoupit na dráhu své kariéry pravou nohou. Začal dělat návrhy na reklamy v dámském katalogu obuvi. Nebylo to sice nic světoborného, ale přinejmenším se mohl něco nového naučit a získat zkušenosti. Věděl, co má "prodat" společnosti, zda s tím souhlasil nebo ne. Pokračoval se zjednodušeným pop artem a to ho proslavilo. Je to člověk, na kterého si vzpomene většina lidí, když padne zmínka o pop artu. Kvůli svým reklamním projektům byl zaměřen pouze na přemýšlení o glorifikaci osob, produktů a módy. Jedna z jeho oblíbených prací, sítotisk (silkscreen) plechovky Campbellovy polévky, je toho typickým příkladem. Je to obrázek, který zná skoro každý a je tak běžný, že občas je přehlédnut. Mnohokrát Warhol použil něco úplně jednoduchého a glorifikoval to. Tímto způsobem využil své designerské schopnosti v reklamě. "Někdo by mohl srovnávat Warhola s malířským hyper-realismem Normana Rockwella, surrealismem Marcela Duchampa a radikalismem Jaspera Johnse" (Sagan 1).

Druhým významným faktorem, který ovlivnil Warholův život byla účast na undergroundové filmové scéně. Začalo to v roce 1963, kdy se nazval "kronikářem společnosti kolem sebe" (Moritz 590). Pro své filmy hledal lidi ve skladišti, které fungovalo jako klub, zvaném Max´s Kansas City. V roce 1968 se Warhol málem stal obětí vraždy. Zaútočila na něj žena, která vystupovala v jednom z jeho krátkých filmů. Postřelila jej do hrudi, ale naštěstí nezabila. I po tomto incidentu stále pokračovat v točení filmů; takových slavných jako "Eat", "Haircut", "Sleep", "Kiss" a "Empire". Tyto filmy opět glorifikovaly něco dosud považované za absolutně bezvýznamné. Ke konci 70. let začal do svých děl začleňovat sex a nahotu, důraz kladl hlavně na filmy zaobírající se sexuálním otroctvím."

Poznámka

Obsahuje věcné chyby.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: zivx0023.zip (13 kB)
Nezabalený formát:
Andy_Warhol.doc (44 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse